Francie napřesrok zakáže vybíjení čerstvě vylíhnutých kohoutků

Francie napřesrok zakáže chovatelům drůbeže utrácení čerstvě vylíhnutých kohoutků, oznámil tento týden francouzský ministr zemědělství Didier Guillaume. Francie se tak stane jednou z prvních zemí, která zabíjení samčích kuřat zakáže, informoval server BBC. Kohoutci bývají považováni za komerčně neefeektivní, protože kromě toho, že nesnáší vejce, pomalu rostou, napsal server BBC.

"Od konce roku 2021 už nic takového nebude možné," uvedl ministr Guillaume na tiskové konferenci, kde představoval chystané reformy v chovu zvířat. Ty mají zahrnovat například i zákaz kastrování selat bez anestezie. Masové zabíjení čerstvě vylíhlých kohoutků je běžnou praxí v řadě zemí, po celém světě jsou takto zabity ročně miliardy samčích kuřat, uvedl server BBC. Někde se přitom stále používá drastická metoda házení kuřat do drtiček, jinde jsou mladí kohoutci usmrcováni plynem a pak například dodáváni do zoologických zahrad jako krmivo. Chov kohoutů je totiž v drůběžářském průmyslu považován za komerčně neefeektivní. Kromě toho, že nesnáší vejce, také pomalu rostou a nejsou tudíž vhodní na chov na maso.
Francouzský ministr zemědělství rovněž uvedl, že doufá v brzké vyvinutí metody plošného určování pohlaví ještě nevylíhlých kuřat. Pro to existuje několik postupů, které se ale zatím neaplikují plošně.
Zákaz zabíjení čerstvě vylíhlých kohoutků podle BBC platí od letoška ve Švýcarsku. Už v roce 2013 zakázala drůbežářským firmám likvidovat čerstvě vylíhlá kuřata samčího pohlaví spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Udělala to s odkazem na německý zákon na ochranu zvířat, podle něhož nesmí nikdo živým tvorům "bez rozumného důvodu" způsobovat bolest nebo utrpení.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down