Francie v pololetí vyvezla více vína a lihovin než předloni touto dobou

Vývoz vína a lihovin z Francie se v prvním pololetí zotavil z poklesu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Jeho objem činil 7,25 miliardy eur (184,5 miliardy Kč) a byl tak o 8,6 procenta vyšší než ve stejném období před dvěma lety. Podle agentury DPA to uvedl francouzský svaz vývozců vína a lihovin FEVS.

Poptávka je skoro všude vyšší než před krizí. Napomohly tomu znovu otevřené restaurace a bary, kam hosté dřív nemohli kvůli protikoronavirovým opatřením.
Starosti však francouzským vývozcům dál dělají americké sankce, které Spojené státy zavedly v odvetě za evropské subvence leteckému průmyslu a teprve nedávno je zrušily. Evropská unie a Francie se musejí pokusit spor ukončit, aby tomuto odvětví nehrozilo, že se sankce zavedou znovu, požaduje FEVS.
Američané si sice zásoby francouzského vína doplnili, ale na úrovni před krizí ještě nejsou. Kvůli sporu mezi USA a EU o podporu pro výrobce letecké techniky Boeing a Airbus vybíral Washington clo 25 procent na vína, sýry a máslo dovážené z Evropy.
I přes aktuálně příznivá čísla nehledí exportéři do budoucna s optimismem. Kvůli chladnému jaru se letos čeká slabá sklizeň vína. Mnozí odběratelé proto už navyšují dříve dohodnuté objednávky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down