Francouzská vláda podpoří protestující farmáře

Francouzská vláda se rozhodla, že pomůže protestujícím místním zemědělcům 290 miliony eur (7,8 miliardy Kč). Uvedl to francouzský ministr zemědělství. Kabinet tak vyšel vstříc farmářům, kteří v Bretani v minulých týdnech požadovali kompenzace za finanční ztráty, které jim způsobily snížené výkupní ceny za vepřové maso a mléko a úhyn drůbeže na ptačí chřipku.

Ministr zemědělství Stéphane Le Foll také sdělil, že vláda farmářům poskytne i půjčky v hotovosti do celkové výše 500 milionů eur (13,5 miliardy Kč). Připomněl, že již loni v září byl přijat plán, který počítá v příštích třech letech s daňovými úlevami a finanční podporou investic v zemědělství.

Majitelé farem s hospodářskými zvířaty v Bretani na severozápadě Francie od konce loňského roku opakovaně demonstrovali. Především blokovali zapálenými pneumatikami a traktory silniční dopravu. Minulý týden jeden řidič utrpěl zranění, když narazil do hromady sutě, kterou na silnici vysypali zemědělci.

Farmáři tvrdí, že čelí stále nižším výkupním cenám a přitom mají vyšší náklady než jejich konkurence v ostatních zemích EU. Představitel zemědělských odborů Didier Lucas nedávno varoval, že protesty budou pokračovat, dokud úřady farmářům nevyhoví.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down