25.03.2003 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Francouzský příklad ukázal, že je dobré jít cestou sdružování

V rámci programu, který má napomáhat přenesení zkušeností s čerpáním fondů z členských zemí, které již fondy čerpají, na země kandidátské, již se na využívání fondů teprve připravují, proběhla ve dnech 17. – 22. března odborná stáž pracovníků odborů regionálního rozvoje kraje Vysočina a Jihomoravského kraje v regionu Bretagne ve Francii.

„Region Bretagne čerpá v poměrně velkorysém objemu fondy především na oblast podpory podnikání, rozvoje venkova, informačních technologií, výzkumu a vývoje, cestovního ruchu, životního prostředí a rozvoje lidských zdrojů. Podobná forma podpory bude po vstupu do EU k dispozici i pro regiony v České republice – nutnou podmínkou bude příprava kvalitních projektů a nastavení funkčního systému spolufinancování evropských prostředků z českých zdrojů,“ komentovala stáž Věra Jourová, vedoucí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina.
Zástupci obou krajů se v Bretagni seznámili s řadou konkrétních projektů, které získaly podporu z EU. Ve všech případech byly projekty spolufinancovány ze zdrojů státu, regionu a jednotlivých departmentů nebo měst. U projektů podnikatelských bylo minimálně 20 procent prostředků hrazeno přímo ze strany podnikatelů. Nutnou podmínkou úspěchu byla ve všech případech, podle slov V. Jourové, schopnost sladit dotační politiku jmenovaných institucí a shodnout se na společných zájmech. „V této oblasti bude muset Česká republika ujít velký kus cesty.“
„Dalším zajímavým momentem bylo množství účelových sdružení obcí a měst, v některých případech i regionu a podnikatelské sféry. Sdružování na základě společného tématu nemá v ČR velkou tradici a francouzský příklad ukázal, že je dobré touto cestou napřít další snahy. Schopnost sdružovat se za účelem realizace rozvojových záměrů bude klíčovou otázkou, a to zejména v regionu typu Vysočiny, která je charakteristická vysokou mírou rozdrobenosti sídelní struktury na malé obce,“ doplnil Martin Černý ze zmíněného odboru.
Týdenní stáž v Bretagni následovala po třech předešlých návštěvách francouzských expertů v obou krajích. Poznatky ze stáže budou odbory regionálního rozvoje obou krajů beze zbytku využity v procesu přípravy na čerpání fondů EU.
Více informací V. Jourová a M. Černý 564602530, jourova.v@kr-vysocina.cz, cerny.m@kr-vysocina.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down