02.04.2003 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Francouzští chovatelé skotu dostali pokutu za domluvené ceny

Evropská komise udělila pokutu 17 milionů eur francouzským chovatelům skotu za domluvu o cenách, kterou reagovali farmáři na evropskou krizi kolem nemoci šílených krav v roce 2001. O pokutě informoval evropský komisař pro hospodářskou soutěž Mario Monti.

Jde o první případ, kdy Evropská komise takto zakročila proti profesionálním chovatelským organizacím. Výše pokuty podle Montiho odráží vážnost poškození konkurenčních pravidel. Komise při posuzování případu vzala v úvahu složitost situace na trhu s hovězím v té době. Ze strachu z BSE a za rostoucího počtu případů nemoci ve Francii tehdy klesl výrazně prodej hovězího. Francouzské farmářské organizace proto v říjnu 2001 veřejně stanovily minimální cenu, kterou za tento druh masa platila jatka chovatelům. Zemědělci tehdy argumentovali tím, že dohody jsou dočasné a že se dotknou jen výrobních cen, nikoli maloobchodních.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down