08.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Francouzům se nelíbí některé části navrhované reformy vinařství

Francie, druhý největší výrobce vína na světě, považuje za nepřijatelné některé části návrhu Evropské komise zaměřeného na zvýšení konkurenceschopnosti Evropy na světovém trhu s vínem.

Francouzský ministr zemědělství Michel Barnier minulý týden zmínil zvlášť navrhovanou podobu vyklučení části vinic. Vinařské organizace navrhovanou reformu označily za projev "absurdní politiky slepé liberalizace". Návrh totiž předpokládá mimo jiné vytrhání 200.000 ze 3,4 milionu hektarů vinic v zemích unie a zrušení dotací v roční výši asi 500 milionů eur (14 miliard korun) na destilaci přebytků vína na alkohol. Vytrhání by bylo dotováno částkou 1,2 miliardy eur.
Francouzští vinaři se obávají, že tato opatření přinutí mnohé z nich k odchodu z oboru. Předseda jejich organizace Denis Verdier také řekl, že navrhovaná liberalizace vysazování nových vinic od roku 2013 je v rozporu s navrhovaným zrušením dotací na destilaci. Návrh také podle něho nepřihlíží k tomu, že prodej vína ve světě je na vzestupu.
Ministr řekl, že návrhy komise obsahují určitý počet dispozic, které jsou nepřijatelné, protože jdou jasně proti zájmům francouzských a evropských vinařů i proti konkurenceschopnosti, které se chce dosáhnout. Prohlásil, že vytrhávání vinic musí být omezeno a regulováno tak, aby přispělo ke zvýšení kvality vinic, že se musí dít na základě dobrovolnosti a že se musí umožnit dočasné vytrhávání (tedy že by vinaři měli mít možnost vysadit vinici na témže místě znovu, pokud se trh zvetí).
Vyslovil se také pro zachování dosavadních pravidel výroby chráněných značek víc (AOC - Appellations d'Origine Contrôlées) a pro zachování tradičních údajů na etiketách. Francie se obává, že změny v této oblasti by potlačily svébytnost jednotlivých značek a podpořily by nežádoucí zprůmyslnění vinařství.
Komise chce v příštích měsících o návrhu jednat s členskými zeměmi unie a uvést ho do praxe v srpnu 2008. Ministr Barnier, sám bývalý člen Evropské komise, řekl, že "ještě před sebou máme hodně práce, abychom komisi přesvědčili, že tento návrh je potřeba změnit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down