Frýdlant bude mít městský ovocný sad

Frýdlant na Liberecku zakládá městský ovocný sad, zatím nemá žádný. V pátek pod bývalou restaurací Koruna v místě zvaném Hág zástupci města a škol vysadí 55 ovocných stromů a keřů typických pro zdejší region. Ovoce ze sadu si v budoucnu bude moci utrhnout kdokoliv, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí města Martina Petrášková.

Sad bude v místě, kde tekl malý potůček. Zhruba před pěti lety byl ale při výstavbě kanalizace sveden do trubky a místo dělníci postupně zavezli sutí z rekonstrukce Lužické ulice. "Vzniklo tím prostranství o rozloze zhruba 2000 metrů čtverečných, které jsme zhutnili a srovnali a přemýšleli jsme, jak ho co nejlépe využít," uvedl místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.
Ve spolupráci se Střední školou hospodářskou a lesnickou (SŠHL) se město nakonec domluvilo na vysázení sadu. "Nápadu vytvořit v lokalitě Hág městský ovocný sad se ujali naši žáci oboru zahradník, tehdy z prvního a druhého ročníku. Vytvořili projekt, který přesně definoval, jaké druhy stromů a keřů v sadu budou, kde a jak budou rozmístěny, a také se sami ujali úprav prostranství," uvedl ředitel školy Miroslav Kudrna.
Město dalo prostranství zavést 160 tunami ornice a osít tak, aby se proměnilo v kvetoucí louku. Do ní v pátek děti z místních základních škol a studenti SŠHL zasadí 55 keřů a stromů, tradičních a původních pro Frýdlantsko. "Lidé tu najdou ořešáky, jedlé kaštany, lísky, jabloně, hrušně, višně, třešně, jeřáby, angrešty, rybízy, rakytník nebo třeba muchovník. Plody z nich si bude moci do sadu přijít utrhnout kdokoli, sad zůstane veřejnosti otevřený," dodal Kudrna.
SŠHL a město začaly intenzivněji spolupracovat před třemi lety. "Za tu dobu už se podařilo díky spolupráci například zvelebit prostranství kolem Základní školy v Husově ulici, jehož podobu studenti také sami navrhli a posléze vítězný projekt zrealizovali," dodala Petrášková.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down