Fungicidní ochrana a podpora obilnin

Každá vegetační sezóna je pro polní plodiny v něčem náročná a každý rok čelí zemědělci mnoha výzvám. Ať už jde o sucho, nebo naopak srážky, které jsou sice vítané, ale občas komplikují naplánovanou práci.

Sucho negativně ovlivňuje růst a vývoj polních plodin, nadbytek vláhy zase podporuje šíření chorob a vystavuje plodiny stresu a činí je také náchylnější k chorobám. Syngenta, globální výrobce pesticidů a osiv, nabízí produkty, které pomáhají zemědělcům bojovat za dobrou úrodu bez ohledu na podmínky, jež nám jednotlivé vegetační sezóny přinášejí.

Mořidlo Vibrance Gold

Jedním z těchto produktů je mořidlo Vibrance Gold, které zajišťuje nejen účinnou ochranu proti chorobám, ale také podporuje kořenový systém a zvyšuje odolnost rostlin vůči stresovým faktorům.

Mořidlo Vibrance Gold patří do řady mořidel Vibrance, která disponují takzvanou Rooting power technologií. Tato zajišťuje vývoj silnějšího kořenového systému. Protože jsou kořeny mohutnější a odolnější, rostlina může plně využít svůj genetický potenciál. Silný kořenový systém pomáhá rostlinám lépe odolávat biotickým i abiotickým škodlivým činitelům a v sušších podmínkách umožňuje zlepšený příjem živin a vody. Mořidlo Vibrance Gold zlepšuje podmínky pro růst a vývoj obilnin už od počátku vzcházení a zvyšuje vitalitu rostlin během počátečních fází jejich růstu. Je dobré také pamatovat na to, že moření obilnin je jedním z hlavních způsobů, jak ochránit klíčící zrno a vzcházející rostliny před osivem a půdou přenosnými chorobami. Ochranné zásahy prováděné později formou foliární aplikace jsou ve většině případů neúčinné.

Vliv mořidla Vibrance Gold  na kořenový systém
Vibrance Gold zajišťuje nejen účinnou ochranu proti chorobám, ale také podporuje kořenový systém a zvyšuje odolnost rostlin vůči stresovým faktorům 

Složení mořidla

Jednou z účinných látek v mořidle Vibrance Gold je sedaxane, kterou společnost Syngenta vyvinula speciálně pro potřeby moření. Tato látka patří do skupiny SDH inhibitorů, disponuje systemickým pohybem a také ideální mobilitou v půdě v okolí klíčícího zrna a je velmi účinná v potlačení chorob způsobených širokým spektrem patogenů, současně je však velmi šetrná k rostlinám. Dalšími účinnými látkami v mořidle Vibrance Gold jsou fludioxonil a difenoconazole. Fludioxonil je kontaktní účinná látka s reziduálním účinkem. Difenoconazole je systémově působící fungicidní účinná látka s širokým spektrem účinku na choroby.

Kombinace účinných látek, které se navzájem doplňují a posilují v účinku, zajišťuje ochranu proti širokému spektru chorob, jako jsou plíseň sněžná, choroby pat stébel (Fusarium culmorum, Rhizoctonia cerealis), sněti: sněť zakrslá pšeničná, sněť prašná pšeničná, sněť mazlavá pšeničná, sněť tvrdá ječná, sněť stébelná, sněť ovesná. Pro široké spektrum účinku není třeba doplňovat mořidlo Vibrance Gold žádným partnerem, moření je tak mnohem jednodušší.

Z mořidel řady Vibrance (Vibrance Duo a Vibrance Star) obsahuje mořidlo Vibrance Gold nejvyšší množství účinné látky sedaxane na litr produktu, celých 50 g/l. Díky tomu je Vibrance Gold exkluzivním řešením ochrany porostů ozimých obilnin a velmi vhodné na lokalitách s vysokým podílem obilnin a kukuřice v osevním postupu. Své uplatnění zcela jistě najde i v lokalitách se silným tlakem kořenomorky.

Mořidlo Vibrance Gold je ideální volbou pro pěstitele obilnin ve vysoké intenzitě, jeho vlastnosti ale ocení všechny porosty. *

Ing. Václava Spáčilová, Ph.D.
Syngenta

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down