22.08.2008 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Gandalovič na veletrhu o práci ministerstva

Letošní již 35. ročník mezinárodního agrosalonu Země živitelka je tradiční příležitostí k hodnocení úspěšnosti právě vrcholícího hospodářského roku. Ministr zemědělství Petr Gandalovič, který včera veletrh zahájil, této příležitosti využil i k rekapitulaci a zhodnocení práce resortního ministerstva. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Hodnocení práce ministerstva zemědělství se může opřít například o úspěchy české agrární diplomacie v Bruselu. Za jeden z nich považuje ministr Gandalovič upravený návrh Evropské komise na seškrtání dotací, stanovený na bázi velikosti farem. Naše země patřila k těm, na které by původní návrh dopadl nejtíživěji. Vzhledem k historickému vývoji tvoří naše zemědělství především velké farmy, které by podle původního návrhu měly přijít až o 45 % dosavadních dotací. Většina těchto peněz by navíc ani nedoputovala do České republiky. Proto Česká republika iniciovala koalici členských států, kterým hrozilo, že budou případným prosazením původního návrhu podobně postiženy. Toto úsilí spolu s několikaměsíčním tvrdým vyjednáváním českého týmu se vyplatilo. Nový, modifikovaný návrh komise je pro ČR nesrovnatelně výhodnější. Úspěchem je také reforma trhu s vínem, kde se ČR podařilo vybojovat všechny priority, tedy rozumnou výši finančních prostředků, možnost doslazování cukrem i zachování tradičního označování, vyjmenoval Vorlíček.
Výrazným aktuálním tématem je rozpočet, který pro resort zemědělství počítá s přibližně pětimiliardovým snížením proti minulému roku. Ministr Gandalovič nicméně aktivně jedná o možných úpravách. „Největší propad nastane u národních doplňkových plateb, kde na rok 2009 počítáme s přibližně čtyřmi miliardami korun. Při rozhodování mezi plošným snížením těchto plateb a redukcí podpůrných programů agrárně potravinářského komplexu převážil názor, že je spravedlivé, aby nucené škrty dopadly na všechny zemědělce rovnoměrně,“ řekl Gandalovič. Primárním zájmem je, aby nebylo ohroženo fungování Programu rozvoje venkova.
Další oblastí, do níž ministerstvo napřelo svoje úsilí, je vyrovnání se s minulostí. „Nový transformační zákon přijala v červnu tohoto roku vláda a doporučila ho sněmovně k projednání. Věřím, že v poslanecké sněmovně převládne pocit odpovědnosti a přijetím tohoto zákona budou konečně naplněna práva oprávněných osob a s definitivní platností ukončíme restituční proces českého zemědělství,“ uvedl Gandalovič.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down