Gandalovič odmítá řešení demonstrací

Ministra zemědělství Petra Gandaloviče překvapily včerejší výroky prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby a odmítá řešení situace v odvětví mléka demonstrací. Středeční jednání vedení ministerstva zemědělství s Agrární komorou ČR bylo vedeno v konstruktivním duchu a věnovalo se hlavně problémům v sektoru mléka, sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

„Situaci na trhu s mlékem považuji za velmi vážnou, a proto se ji od poloviny prosince snažím řešit. Proto se také dnešní jednání s agrární komorou z velké části problematikou mléka zabývalo. Tím více jsem překvapen výroky prezidenta Veleby o chystané demonstraci“, sdělil ministr zemědělství a dodal „ nechápu motivaci tohoto překvapivého kroku“.
Ministr zemědělství prezidenta Velebu také informoval o tom, že situace na trhu s mlékem bude projednána radou ministrů 19. ledna v Bruselu. Na včerejším jednání se vedení ministerstva společně se zástupci Agrární komory zabývali nejen problémy s mlékem, ale rovněž se věnovali dalším možnostem pomoci českým zemědělcům. Prostřednictvím Podpůrného a garančního lesnického a rolnického fondu připravuje ministerstvo zemědělství finanční pomoc pro zemědělce ve výši 300 milionů korun na podporu národních garančních programů.
Podle Veleby se v České republice v současné době vykupuje mléko za nejnižší ceny v Evropské unii. Hrozí, že farmáři budou nuceni likvidovat chovy mléčného skotu a práci ztratí až šest tisíc lidí. Stav je podle Veleby výsledkem zvyšujících se dovozů mléčných výrobků a trvale defenzivní agrární politiky české vlády. Zemědělci se proto rozhodli směřovat své protesty proti vládě a zákonodárcům a zrušili svůj původní záměr pouze rozdávat české mléčné výrobky před prodejnami obchodních řetězců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *