19.03.2007 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Gandalovič podpořil v Bruselu odblokování rozpočtu pro český venkov

Ministři zemědělství EU se dnes v Bruselu shodli na kompromisu, který by měl urovnat spor mezi Evropskou komisí, členskými státy a europoslanci. Agroweb o tom informovala ředitelka odboru komunikace MZe Ilona Chalupská.

Ministr Gandalovič, který přicestoval do Bruselu se záměrem peníze pro český venkov získat, uvedl: „Česká republika podporuje postup předsednictví, který přispěje k uvolnění zablokovaných prostředků na programy rozvoje venkova. Kompromis spočívá v tom, že se dobrovolný převod peněz z přímých plateb na rozvoj venkova bude týkat pouze omezeného počtu zemí. Jedná se o země, které na převodech mají zájem a historicky tuto možnost používaly. Reálně se to týká pouze Portugalska a Británie.“
V této souvislosti ministr uvedl: „Chceme rozptýlit obavy evropských poslanců a dát jim jasný signál, že pro členské státy je klíčové přikročit ke schvalování Programů rozvoje venkova. Proto i já za Českou republiku podpořím kompromisní návrh předsednictví“.
Ministr zemědělství již v této věci zaslal dopis českým poslancům Evropského parlamentu. Česká republika předložila program rozvoje venkova jako jedna z prvních členských zemí, má proto prvořadý zájem na jeho rychlém spuštění a zahájení projektů (např. investice do zemědělských produktů, zlepšování infrastruktury vesnic, diverzifikace podnikatelských aktivit zemědělských podniků apod.).
Evropští poslanci zamítli návrh tzv. dobrovolné modulace, který Evropská komise předložila již v roce 2005. Tento systém by členským státům umožňoval libovolně přesunout až 20 procent finančních prostředků z I. do II. pilíře Společné zemědělské politiky, tedy snížit celkovou výši přímých plateb vyplacených zemědělcům a získanou částku přesunout do programů rozvoje venkova. Pokud Evropský parlament neodblokuje možnost převodu, nemůže Evropská komise schválit Programy rozvoje venkova členským státům. To může způsobit odklad jejich spuštění a zabrzdit proces rozvoje venkova v celé EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down