17.04.2007 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Gandalovič se snaží získato podporu v boji proti pokutě

Ministr zemědělství Petr Gandalovič dnes během jednání ministrů zemědělství EU v Lucemburku žádal své protějšky z nových členských zemí unie o podporu v boji proti pokutě, kterou Česká republik dostala od Evropské komise. Agroweb po tom informovala tisková mluvčí ministerstva Táňa Králová.

Česká republika má zaplatit téměř 350 milionů korun za nadbytečné zásoby zemědělských produktů, především masa, ovoce a rýže. Pokutu má zaplatit i osm dalších členských států, nejvyšší částku vyměřila komise Polsku. Povinností nových členských států, vyplývající ze smlouvy o přistoupení, totiž bylo zajistit, aby se před přistoupením nehromadily zásoby zemědělských produktů.
"Evropská komise dosud neprokázala, že po rozšíření Evropské unie v roce 2004 došlo k narušení jednotného trhu. Tento argument potvrzuje i to, že komise v tomto období nemusela přistoupit k žádným mimořádným opatřením," uvedl pro Agroweb Gandalovič.
Pro získání podpory proti pokutě využil ministr dnešního zasedání Rady ministrů zemědělství členských zemí Evropské unie v Lucemburku, které bylo jako již tradičně v dubnu věnováno zejména tématům rybolovu.
O sankcích za takzvané nadlimitní zásoby bude v úterý hlasovat Řídící výbor Evropské komise pro obchodní mechanismy. Na tomto zasedání se ČR opět hodlá postavit proti pokutě od komise.
Během diskuze v rámci řádné agendy Rady, která se soustřeďuje na ochranu úhoře říčního a přijetí víceletého plánu pro ochranu tresky v Baltském moři, poukázal Gandalovič podle Králové na dlouhou tradici chovu úhoře říčního v ČR. Vyjádřil rovněž podporu přijetí opatření, která by vedla k zachování a obnově populace úhoře v zemích EU, nicméně předložil několik dodatečných návrhů, které by více braly v potaz zájmy ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 10MB (2% of 500MB)