Garanční fond snížil podporu úroků na dvě procenta

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) snížil podporu úroků v programu Zemědělec o půl procentního bodu na dvě procenta. Důvodem pro její snížení je zejména to, že u bank klesly úroky u investičních úvěrů, informoval fond. Tato sazba se týká žádostí přijatých v období od 1. října 2015 do 30. září 2016. U mladých zemědělců do 40 let podporu zvýšil o jedno procento na tři procenta.

„Výpočet poskytnuté dotace odpovídá alokovaným prostředkům, které na program Zemědělec máme schválené pro letošní rok,“ uvedl předseda představenstva PGRLF Zdeněk Nekula. V praxi to pro žadatele znamená, že PGRLF formou dotace zlevňuje úrokovou sazbu, kterou zemědělec dostal od banky, jež mu poskytla úvěr. Pokud má tedy od banky sjednaný například úrok čtyři procenta, díky programu Zemědělec mu bude dotací snížena na dvě procenta. Minimální úrokové zatížení zemědělce po zohlednění podpory však musí činit nejméně 0,5 procenta.

Cílem programu Zemědělec je především pomoci rozvoji zemědělských prvovýrobců, kdy příjemce podpory investuje zejména do strojního zařízení, vybavení, technologických celků, výstavby, pořízení nebo vylepšení nemovitého majetku či investic na nákup plemenných zvířat. Jde dlouhodobě o nejvyužívanější program z nabídky PGRLF. V letošním roce fond schválil u tohoto programu už téměř 3000 žádostí zemědělců. „*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *