07.09.2006 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Geneticky modifikovaná rýže může být i v zemích EU

Na základě informace kompetentních orgánů USA se mohla neautorizovaná, geneticky modifikovaná (GM) rýže LL RICE 601 dostat do potravinového řetězce ve Spojených státech i Evropské unii. Evropská komise proto přijala rozhodnutí, kde vyhlásila mimořádná opatření. Podle nich jsou povinni operátoři uvádějící na trh unie rýži původem z USA doložit certifikáty, vydanými akreditovanými laboratořemi, které potvrzují, že neobsahuje příměsi GM rýže LL RICE 601. Dále stanoví povinnost, aby jednotlivé členské státy prováděly monitoring výskytu této GM rýže v produktech již uvedených na trh. Informoval o tom odbor komunikace ministerstva zemědělství.

Výše uvedené události připomínají dřívější případ geneticky modifikované kukuřice Bt 10, kdy osivo obsahující neschválený hybrid GM kukuřice Bt 10 bylo neúmyslně využíváno pro pěstování v USA v letech 2001 až 2004. Již od roku 2001 se pravděpodobně mohla neautorizovaná kukuřice Bt 10 dostávat i na společný trh EU. Na základě rozhodnutí komise č. 2005/317/EC ze dne 18. dubna 2005, o mimořádných opatřeních týkajících se produktů získaných z neautorizované kukuřice Bt 10, členské státy prováděly odběry vzorků týkající se možné kontaminace kukuřicí Bt 10 v krmivech obsahujících GM kukuřici. Rozhodnutí bylo podrobeno přezkumu v říjnu 2005 a následně v březnu 2006. V ČR dosud nebyla kukuřice Bt 10 detekována, připomnělo Ministerstvo zemědělství ČR.
Vzhledem k obsahu rozhodnutí komise č. 2006/578/EC bude v České republice provádět kontroly převážně Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), sdělili pracovníci z odboru komunikace ministerstva. SZPI má v současné době k dispozici detekční metody, bude průběžně provádět odběry vzorků rýže v rámci obchodní sítě. Nezávisle na kontrolách SZPI, provádí odběry vzorků rýže v tržní síti ČR i specializované pracoviště Centra hygieny potravinových řetězců při Státním zdravotním ústavu (CHPŘ SZÚ), a to v návaznosti na další dlouhodobé monitorovací aktivity týkající se GMO.
Celní správa ČR, provádí v součinnosti se SZPI kontroly zásilek dlouhozrnné rýže původem z USA při propouštění zboží do celního režimu volného oběhu. Zásilka musí být opatřena certifikátem, který potvrzuje nepřítomnost nepovolené genetické modifikace. Celní orgány registrují ve své evidenci za období 1. ledna do 24. srpna 2006 pouze jediný případ dovozu dlouhozrnné rýže KN 1006 20 96 z USA v množství 100 kilogramů, který byl uskutečněn dne 23. května 2006, uvedlo ministerstvo zemědělství. Z pohledu ČR jde podle aktuálních informací pouze o okrajovou záležitost. Případné příměsi GM rýže v konvenční dlouhozrnné rýži podle dostupných informací neznamenají riziko pro zdraví lidí ani zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down