17.05.2004 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Geneticky modifikované plodiny prý neohrožují běžnou úrodu

Geneticky upravené plodiny (GMO) se mohou pěstovat vedle konvečních i organicky pěstovaných odrůd, aniž by je významně ohrožovaly kontaminací. Uvádí to nová výzkumná zpráva britské firmy PG Economics, která rovněž kritizovala ekologické skupiny za přehánění jejich odporu ke GMO. Zástupci ekologických aktivistů však trvají na svém a autory zprávy označili za poplatné odvětví biotechnologií.

Pro Evropskou unii je nyní otázka separace tradičních a nových typů plodin klíčovou v procesu povolování nových produktů a jejich pěstování. EU se příští týden chystá schválit pro společný trh první nový produkt GMO od roku 1998, kdy unie na tomto poli zahájila faktické embargo. Povolit prodej nových produktů umožnilo zavedení systému označování a příznivé testy zdravotní nezávadnosti. Schvalování komerční zemědělské produkce však bude mnohem obtížnější. Hlavní roli zde bude hrát právě stanovení pravidel pro takzvanou koexistenci obou druhů plodin a jejich fyzickou segregaci, uvedla agentura Reuters.
Studie PG Economics zjistila, že farmářům z pěstování biotechnologických plodin v sousedství tradičních žádné významnější riziko vzájemné kontaminace odrůd nehrozí. "Geneticky upravené plodiny mohou v EU koexistovat spolu s konvenčními a organickými plodinami, aniž by to způsobilo ekonomické nebo marketingové problémy. Tvrzení odpůrců GMO, podle nichž to nejde, jsou přehnaná," uvedla studie. Podle studie byly zjištěny jen izolované případy náhodné přítomnosti GMO u organických plodin, a to i v Severní Americe, kde GMO převládají v produkci sóji a kukuřice. Studie nepředpokládá žádné problémy ani v budoucnosti, a to ani při značném rozvoji komerční produkce biotechnologických plodin. Studii finančně podpořilo sdružení Agricultual Biotechnology, evropská organizace biotechnologických firem jako Monsanto, Bayer CropScience nebo Syngenta. Ekologické skupiny proto zjištěním studie nevěří. "Autoři této proodvětvové zprávy mají omezený a velmi selektivní pohled na realitu," řekl Adrian Bebb ze skupiny Přátelé Země. Ekologové nyní v kampani proti GMO v Evropě sázejí právě na kontaminaci a údajné narušení životního prostřed novými plodinami. To je "Achillova pata" odvětví, řekl Bebb. Dřívější obavy z poškození lidského zdraví byly již vyvráceny asi 80 studiemi, financovanými EU. Kampani proti GMO však nahrává postoj obyvatel EU, kteří ze 70 procent podle průzkumů chovají vůči těmto plodinám i nadále podezření. Podle řady vědců i činitelů EU mohou být plodiny s GMO dokonce zdravější a šetrnější vůči životnímu prostředí než tradičně produkované plodiny. Některé jejich druhy totiž nevyžadují tolik ochrany chemií. Evropští spotřebitelé se budou navíc zprostředkovaně podílet na konzumaci GMO, aniž by to navzdory přísným pravidlům pro označování věděli.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down