Genová databáze včel může pomoci se šlechtěním odolnějších včel v Česku

Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně vytvořili ojedinělou genovou databázi včel v České republice. Data získaná v mnohaletém výzkumu mohou posloužit například při šlechtění včel k větší odolnosti vůči nemocem. Mendelova univerzita o tom informovala  v tiskové zprávě.

"Celou Českou republiku jsme rozdělili podle krajů a okresů a v každé této geografické oblasti jsme rovnoměrně posbírali stejné počty vzorků. Tím jsme vytvořili unikátní databázi, která čítá přes 5000 vzorků včel z České republiky," uvedl Tomáš Urban z Ústavu morfologie, fyziologie a genetiky živočichů Mendelovy univerzity v Brně.

Gentická rozmanitost včel

S těmito vzorky vědci dál pracovali a získali údaje o genetické rozmanitosti včel v Česku. Na českém území se tradičně vyskytovala takzvaná včela černá. "Zhruba před 200 lety tu docházelo k postupnému importu nového typu včely z jihu, z území dnešního Chorvatska a Slovinska, kde se nachází takzvaná karnická včela, která nebyla tak bodavá a měla větší medné výnosy," dodal Urban. Dovoz včely z jihu měl v minulosti šlechtitelský význam. Výzkumníci zjistili, že původní typ včely černé už se na českém území pravděpodobně nenachází.

Šlechtění

Díky genové databázi vědci odhalili i genetické rozdíly u jedinců odolnějších vůči chorobám, což může pomoci při šlechtění včel odolnější například vůči varoáze.

"V Německu, Anglii i v severských státech jsou snahy postupně zvýšit odolnost včelstev, prakticky se to ale ještě moc nezdařilo. Problematická je totiž imunitní odpověď včel nebo jejich behaviorální chování. Právě proto je potřeba postupně vyhledávat geny, které mohou být za lepší rezistenci vůči patogenům zodpovědné. To byla další část našeho výzkumu," dodal vědec.*

Včelí úly

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down