Globální optimismus (komentář)

Minulý týden oznámil Český statistický úřad, že ceny obilovin u nás prudce vzrostly; u potravinářské pšenice nebo u žita meziročně až zhruba na dvojnásobek. Pro pěstitele to je samozřejmě dobrá zpráva. Poněkud horší je již pro chovatele prasat a drůbeže a pro živočišnou výrobu vůbec. Nic to však nemění na předsklizňovém optimismu způsobeném očekáváním relativně slušných zisků po žních. Je ale otázka, zda je tento optimismus na místě.

Odhady sklizně obilovin v západní Evropě zatím naznačují určité meziroční snížení produkce v důsledku nepřízně počasí, což by tato očekávání podpořilo Naproti tomu stojí možnost exportu obilí z Ruska a Ukrajiny a také prognóza Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Ta totiž minulý týden zvýšila odhad globální produkce obilnin v sezoně 2011/12 proti předešlé prognóze z konce června o 11 milionů tun na více než 2,3 miliardy tun. To by bylo 3,3 procenta nad loňskou úrovní. Podle agenturních informací jsou za zvýšeným odhadem zejména nejnovější prognózy ze Spojených států, kde se výrazně zlepšily vyhlídky u sklizně kukuřice. Loňská produkce obilnin ve světě přitom klesla meziročně o jedno procento, což zřejmě spolu se zákazy vývozu této komodity z Ruska a poklesem zásob přispělo k prudkému růstu cen ve druhé polovině loňského roku a v prvních dvou měsících letoška. Zatím se zdá, že vyšší ceny obilí stále drží, ovšem v příštích týden a měsících bude také záležet na tom, jak se zachovají globální investoři na komoditních burzách. Není to totiž ani český, ani evropský trh, kde se ceny obilovin tvoří.
Pro naše pěstitele je ovšem v tuto chvíli podstatné především počasí. Protože pokud se jim nepodaří úrodu dostat včas a v dobré kvalitě pod střechu, pohyb cen obilovin na globálním ani evropském trhu je už příliš zajímat nemusí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *