10.05.2010 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

GM brambory na škrob

Na Žďársku se podstatně zvýší rozloha polí osázených geneticky modifikovanými (GM) bramborami, protože počátkem března povolila Evropská komise jejich pěstování v zemích unie. V minulých třech letech byla na Žďársku jen pokusná pole, letos bude touto odrůdou osázeno už 150 hektarů. Celou úrodu zpracuje škrobárna v Hodíškově, škrob bude určen pouze pro průmyslové účely - hlavně pro výrobu papíru a lepidel, řekl Jaroslav Michal, prokurista společnosti Proagro Radešínská Svratka.

"Pro nás to je zajímavá věc. Je to šance dát na ta pole něco, na čem se dá udělat malý zisk," řekl Michal s poukazem na špatné odbytové podmínky u řady klasických zemědělských komodit.
Evropská komise povolila pěstování GM brambory Amflora firmy BASF. V Česku ji podle Michala nasázejí pouze tři zemědělské podniky na Žďársku - kromě Radešínské Svratky také v Novém Městě na Moravě a ve Velké Losenici - každý po 50 hektarech. "Očekáváme, že do dalších dvou, tří let se celková výměra zvedne na 450 až 500 hektarů a budeme vyrábět 3000 tun škrobu, abychom plně vytížili škrobárnu," doplnil Michal.
V Hodíškově funguje nejmenší bramborová škrobárna v České republice a patří zemědělcům, kteří budou pěstovat GM brambory. Od letoška bude zpracovávat jen GM produkci. Podle Michala má škrob z modifikovaných brambor výhodnější složení pro průmyslové zpracování. Z letošní úrody by se ho mohlo vyrobit asi 1000 tun. O odbyt škrobu, stejně jako o dodávky bramborové sadby, se bude starat firma BASF. "Dostaneme zaplaceno za to, že vypěstujeme brambory a vyrobíme škrob. Veškerý škrob odebere koncern BASF a bude na něm, kde ho uplatní," přiblížil Michal smluvní podmínky.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down