19.01.2005 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

GM organismy povolené v ČR pro výzkum, pokusy a pro uvádění do oběhu

V České republice je v současné době povoleno několik GM organismů pro různé účely využití, upozornil mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa. Nejvíce početnou skupinou jsou GMO schválené pro uzavřené nakládání, to znamená pouze pro laboratorní použití na určitém pracovišti, které musí na základě poskytnutí detailních informací o samotném nakládání s GMO (včetně hodnocení rizika) žádat o oprávnění ministerstvo životního prostředí. Jde asi o třicet mikroorganismů, laboratorních zvířat a rostlin používaných k vědeckým výzkumům.

Dále je schváleno sedm GM organismů pro uvádění do životního prostředí, to znamená pro účely polních pokusů na blíže určeném pozemku při zaručení přísných kontrol a následné likvidaci těchto organismů.
Nejpřísněji regulovanou skupinou jsou GMO určené pro uvádění do oběhu, tedy pro komerční pěstování a následné využití produktu v navazujících odvětvích, připomněl dále Severa. Pro použití v potravinách a krmivech je povolena geneticky modifikovaná sója. Ta se však v České republice nesmí pěstovat, dováží se jako surovina nebo ve formě polotovarů a výrobků z dalších zemí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down