15.10.2002 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

GMO se stále testují

Přes 60 žádostí o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy obdrželo ministerstvo životního prostředí od počátku loňského roku, kdy nabyl účinnosti zákon upravující zacházení s GMO. Úřad zatím vydal 42 kladných rozhodnutí. Většina ze 30 subjektů, které v Česku pracují s modifikovanými organismy, jsou výzkumná pracoviště v režimu uzavřeného nakládání.

Pro pokusné polní pěstování byla loni v omezeném rozsahu povolena odrůda ozimé řepky firmy Aventis, odolná k herbicidu Liberty. Ve stejném období však ministerstvo zamítlo firmě Monsanto žádost o pokus s GM pšenicí odolnou vůči herbicidu Roundup a také většinu žádostí týkající se řepky. V letošním roce však Monsanto smí v polních pokusech testovat kukuřici odolnou k zavíječi kukuřičnému a herbicidu Roundup. Další povolení se týkala slivoní, brambor a lnu. Informovala o tom Zuzana Doubková z ministerstva životního prostředí na semináři o výzkumu GMO, který minulou středu v Praze uspořádal Ústav zemědělských a potravinářských informací. „V České republice je pro uvádění do oběhu schválena pouze sója, a to stejně jako v Evropské unii jen pro dovoz a zpracování, nikoliv pro pěstování,“ uvedla Doubková. V příštím roce by měla začít platit připravovaná novela zákona o nakládání s GMO, která by mimo jiné měla umožnit veřejnosti výrazněji se zapojit do schvalovacího procesu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down