V rámci programu ministerstva životního prostředí Záchranné programy pro zvláště ohrožené druhy, který je finančně podporován z norských fondů, spouští ministerstvo první výzvu k předkládání žádostí o granty na projekty, které mají za cíl ochránit zvláště ohrožené druhy živočichů a rostlin, kterých v České republice stále ubývá. Projekty, které potenciálně uspějí pro přidělení grantu, se musí věnovat záchranně těchto ohrožených druhů: matizna bahenní, rdest dlouholistý, perlorodka říční, dále sysel obecný, užovka stromová, hořec jarní, hvozdík písečný český a hořeček český. Informoval o tom mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.
Ministerstvo životního prostředí v rámci této první výzvy poskytuje na projekty celkovou sumu přes pět milionů korun. Jeden grant je možné udělit v maximální výši 2 440 000 Kč a minimálně 24 500 Kč. Výše podpory pak dosahuje vždy 100 % celkových nákladů projektu, doplnil mluvčí.
V České republice se vyskytuje mnoho rostlinných i živočišných druhů, které jsou ohroženy vyhynutím. U množství druhů k jejich záchraně již nestačí klasické nástroje ochrany přírody, jako je například vymezení chráněných území. Některé druhy jsou natolik ohroženy, že potřebují zvláštní péči v podobě namnožení druhu v zajetí a jeho opětovného vypuštění případně vysazení do přírody. Pro tyto druhy se připravují záchranné programy zaměřené na zachování ohrožených druhů, které jsou velmi oblíbeným nástrojem, stále častěji používaným u nás i v zahraničí, vysvětlil Kašpar.
Záchranné programy jsou dočasné projekty, jejichž smyslem je kombinací různých typů opatření dosáhnout zvýšení populace dotčeného druhu a snížit tak stupeň jejich ohrožení.
Programy fungují v rámci tvorby různých opatření, jako jsou například výzkum druhů, kultivace druhů, výsev a sadba, péče o lokality, výchova a osvěta a mnoho dalších.
Kompletní informace o jednotlivých záchranných programech včetně podmínek udělení grantů a formuláře žádostí najdete na www.zachranneprogramy.cz.