12.07.2007 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Greenpace dnes zveřejnila seznam pěstitelů Bt kukuřice MON 810

Ekologická organizace Greenpeace dnes zveřejnila na internetové adrese seznam letošních pěstitelů geneticky modifikované Bt kukuřice MON 810, včetně údajů o rozloze ploch, na kterých je u nás tato jediná komerčně pěstovaná GM plodina pěstována. Z údajů vyplývá, že letos je v České republice celkem oseto Bt kukuřicí MON 810 pěstovanou ke komerčním účelům či pokusně přes 4940 hektarů včetně obsevu (údaj k 10. 7. 2007). Jde o zlomek z celkové rozlohy orné půdy oseté v ČR kukuřicí, uvedl mluvčí Greenpeace ČR Karel Dolejší.

Jak vyplývá ze společné hodnotící studie pracovníků Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze a Ministerstva zemědělství ČR, kteří vloni oslovili pěstitele GM kukuřice, má pěstování této plodiny podle Dolejšího mnoho záporných stránek. Mezi ty nejdůležitější patří administrativní zatížení a vysoká cena osiva, ale i omezené uplatnění produkce na trhu. Přitom ještě v roce 2006 GM zemědělci spoléhali na nákupy Státního intervenčního fondu – ty však budou od letošního roku postupně snižovány. Řada odběratelů stejně jako jinde v Evropě požaduje certifikát potvrzující, že mléko, maso a vejce pocházejí ze zvířat, která nebyla krmena GM plodinami.Většina zemědělců v ČR se proto staví vůči pěstování GM plodin odmítavě.
Zveřejněním seznamu Greenpeace na internetové adrese: http://www.greenpeace.cz/gmo/ již podruhé supluje povinnost státu zveřejnit informace o pěstování GMO pro potřeby občanů na základě Evropské směrnice 2001/18/EC, čl.31(3)(b) o půdním registru, upozorňuje mluvčí Greenpeace ČR Karel Dolejší. Tato směrnice stále nebyla implementována do české legislativy a tak jsou tyto zásadní informace pro mnohé občany obtížně dostupné.
„I když firma Monsanto a další producenti GM plodin neustále tvrdí, že jejich upravené odrůdy jsou naprosto bezpečné, žádná pojišťovna na světě nepojistí zemědělce, který se pro tuto alternativu rozhodne,“ uvedla konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová. Možnost kontaminace konvenční kukuřice nebo biokukuřice během kvetení navíc ohrožuje i ostatní zemědělce. Možné velkoplošné pěstování GM kukuřice v ČR by mohlo mít dalekosáhlé důsledky nejen pro biologickou rozmanitost, ale pro samotný zemědělský sektor, jemuž bude hrozit ztráta odbytišť. Pěstování GM plodin navíc ohrožuje samotnou existenci ekologického hospodaření v Evropě, míní Greenpace.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down