29.07.2004 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Greenpeace bojuje proti olejům z geneticky upravené sóji vyráběné v Setuze

Ekologická organizace Greenpeace v rámci kampaně, vedené proti geneticky modifikovaným plodinám, vyzvalo ústeckou firmu Setuzu, aby ukončila výrobu rostlinných olejů z geneticky upravené sóji. Tím, že Setuza takovou sójů zpracovává, přispívá k jejímu dalšímu pěstování, a to poškozuje životní prostředí, uvedl mluvčí Greenpeace Zbyněk Havránek.

Předseda představenstva a generální ředitel Setuzy František Janů připomněl, že využití geneticky upravené sóji v potravinářství odsouhlasilo ministerstvo zdravotnictví již v roce 2001. A už o pět let dříve byla geneticky upravená sója schválena jako bezpečná plodina v Evropské unii. Janů dodal, že je teď jen na zákazníkovi, jaký výrobek si z nabídky jeho firmy vybere.
Koordinátorka genetické kampaně Greenpeace Magdalena Klimovičová poukázala na nebezpečí při pěstování geneticky upravené sóji. Podle ní gen odolný vůči herbicidům by se mohl přenést na plevele a na takto vzniklý superplevel by už herbicidy nemusely stačit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down