21.01.2005 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Greenpeace varuje před pěstováním GM plodin bez závazných pravidel

Ekologická organizace Greenpeace ČR uvítala rozhodnutí maďarské vlády o vydání zákazu na pěstování a dovoz geneticky modifikované (GM) kukuřice. Současně upozornila na kritický stav v České republice, kde se povolení pro pěstování této plodiny uskutečňuje bez zveřejnění závazných pravidel. Případné pěstování GM plodin na českých a moravských polích vystaví podle mluvčího Greenpeace ČR Zbyňka Havránka okolní ekosystémy vážnému ohrožení a může napáchat nevratné škody.

Maďarská vláda rozhodla 19. ledna 2005 o vydání zákazu na pěstování a dovoz geneticky modifikovaného osiva kukuřice MON810 firmy Monsanto, kterou Evropská komise zapsala do Evropského katalogu osiv loni v září. Maďarsko přistoupilo k zákazu této plodiny na svém území po tlaku místních pěstitelů a kampani organizace Greenpeace, konstatoval Havránek. „Jedná se o rozhodnutí zásadního významu pro Maďarsko a o velký příklad pro ostatní evropské země včetně České republiky. Situace u nás je bohužel opačná a kritická. Komerční pěstování kukuřice MON810 je povoleno od letošního roku. Neexistují u nás ale žádná zveřejněná závazná pravidla pro koexistenci tří typů zemědělství - GMO, konvenčního a ekologického,“ uvedla koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová.
Greenpeace ČR proto vyzývá k vyhlášení národního zákazu pěstování GM kukuřice v ČR přinejmenším do té doby, než bude přijat zákon o koexistenci, tedy závazná pravidla pro koexistenci se stanovením odpovědnosti za případné škody způsobené pěstováním GM plodin.
„Doufáme však, že česká vláda za této situace zcela přehodnotí svůj postoj a odvolá již vydané povolení k pěstování této odrůdy GM kukuřice na našem území. Když mohla národní zákaz vyhlásit taková zemědělská velmoc, jakou je Maďarsko, můžeme tak učinit také. Maďarsko chce logicky těžit z obchodní výhody garance nabídky nemodifikované produkce a zamezit ekonomickým škodám z kontaminace,“ uvedla Klimovičová.
Zákaz pěstování GM plodin je jediná cesta, jak ochránit pěstitele před ekonomickými ztrátami způsobenými genetickou kontaminací a jak zároveň zabránit ohrožení biodiverzity. Národní zákaz využily také sousední Rakousko a Německo, dále Francie, Lucembursko a Řecko.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down