09.11.2004 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Gross: Dorovnání přímých plateb na 60 procent by zvýšilo schodek rozpočtu

Zemědělci žádají dorovnání přímých plateb na plnou výši, která byla vyjednána v Kodani, tedy na 60 procent dotací, jež pobírají jejich kolegové v zemích bývalé patnáctky. Znamenalo by to, že polovinu by musel doplatit stát. Ten je však ochoten zatím přímé platby dorovnat pouze do 48 procen. Podle premiéra Stanislava Grosse by plné dorovnání zvýšilo schodek rozpočtu. Předseda vlády to řekl na včerejším setkání zemědělských podnikatelů v Skalském dvoře na Žďársku.

Jan Veleba, předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, předasl na setkání premiérovi memorandum, v němž účastnící trvají na tom, aby bylo splněno to, co bylo vyjednáno.Podle Veleby i při plných platbách dostane český zemědělec na hektar jen 6500 korun, zatímco průměr bývalé evropské patnáctky převyšuje 14.000 korun. Nadnárodní obchodní řetězce mají zájem nakupovat nejlevnější potraviny. "A to jsou ty nejdotovanější," míní.
"Není to zdaleka věc vlády, je to věc rozpočtu, který schvaluje Poslanecká sněmovna," řekl dnes zemědělcům Gross. Podle něj farmáři v příštím roce na přímých platbách nedostanou méně než letos. "V tuto chvíli to vypadá, že na tom budou o trochu lépe," uvedl. Letos platby činí zhruba 48 procent. "Museli bychom najít další tři miliardy, kdybychom chtěli jít na plné dorovnání," dodal. Podle něj lze očekávat navýšení o půl miliardy.
Nejsme spokojeni s tím, co tady říkal," uvedl po vystoupení premiéra Veleba. Podle něj budou farmáři za navýšení prostředků pro zemědělství lobovat ve sněmovně. O dorovnání přímých plateb na plnou výši na své čtvrteční konferenci ve Žďáru nad Sázavou znovu požádal i Zemědělský svaz ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down