19.07.2004 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Haná se spojuje k odbytu

Ke společnému prodeji rostlinných komodit se spojují pěstitelé z Hané, kteří minulý týden založili Odbytové a hospodářské družstvo Střední Morava. „Mělo by fungovat po vzoru Odbytového a hospodářského družstva Pardubice. Integrují se zpracovatelé, obchodníci, tak ani zemědělci nemohou stát mimo,“ uvedl ředitel Okresní agrární komory v Prostějově Roman Beneš, který se stará o organizační záležitosti nového družstva.

Předpokládá, že k přihlášeným členům z Vyškovska, Přerovska, Prostějovska a Šumperska, se přidají další. „Neznamená to, že všichni budou přes odbytové družstvo prodávat veškerou produkci. Někteří mají dlouho dopředu uzavřené kontrakty. Cílem je sdružit nabídku a ve spolupráci s Agroodbytem zobchodovat zboží, které není smluvně podchycené,“ dodal Beneš. Předsedou středomoravského družstva se stal Zdeněk Vykydal, šéf Uniagris, s. r. o., Pěnčín.
Centrální Agroodbyt nyní podle předsedy představenstva Davida Nováka sdružuje šest regionálních organizací, které dohromady zobchodují kolem deseti až patnácti procent rostlinných komodit v ČR. „Obchod zatím probíhá v rámci regionálních družstev, které jednají s lokálními odběrateli. Agroodbyt intenzivně připravuje vývoz přebytků, stažených z jednotlivých satelitů,“ uvedl Novák. Doplnil, že se rýsuje export řepky a pšenice do Německa, sladovnického ječmene do Maďarska a pšenice do Polska.
Podle Nováka také přibývá zájemců o zapojení do existujících družstev. “Hlásí se zejména tam, kde je organizace úspěšná, což je případ Pardubic. Mezi novými členy jsou jak velké podniky, tak menší soukromí zemědělci. Když obchodníci nastaví ceny nízko, přivedou tím do odbytových družstev další členy. Dokazuje to i vznik nového družstva na střední Moravě,” řekl. Přípravná jednání o založení nového subjektu se podle něho vedou take na západě Čech. Bez sdružení pro odbyt rostlinné produkce zůstávají ještě jižní Čechy. “Rostlinnou sekci by mohlo vytvořit třeba družstvo Centrum Tábor,” naznačil Novák.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down