Hanácké muzeum v Příkazích ukáže návštěvníkům dobovou sklizeň obilí

Ukázky dobové sklizně obilí připravilo na sobotu Hanácké muzeum v přírodě v obci Příkazy na Olomoucku, která se rozkládá mez lány polí. Sekáči návštěvníkům předvedou tradiční postup sklizně obilí. Sdělil to vedoucí Hanáckého muzea v přírodě Petr Vodešil.

"Pro každého hospodáře znamenaly žně zúročení jeho celoročního snažení. I proto bychom rádi dětem a dospělým ukázali jejich tradiční podobu tak, jak na ně pamětníci vzpomínají. Návštěvníci uvidí nejen samotnou sklizeň a výmlat obilí, ale mohou si sami vyzkoušet sečení speciální kosou na obilí – luňákem, uvázat snop nebo vymlátit obilí cepem," uvedl Vodešil.
Vystaveny budou dobové zemědělské stroje, které hospodářům sloužily při zpracování obilí, a to včetně funkční historické mlátičkynebo stroje na čištění obilí - takzvaného fukaru. "Chybět nebude ani muzika, hanácké písničky návštěvníkům připomene Hanácký mužský sbor Rovina a po celý den bude připravena ochutnávka krajových specialit," dodal Vodešil.
Soubor staveb lidové architektury známý též jako Hanácký skanzen je jedinečným souborem hliněného lidového stavitelství z Hané, kterou představují zejména čtyři špaletové stodoly z první poloviny 19. století a kompletní hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z roku 1875. Na ně navazují zahrady se starými ovocnými stromy. Stavby v areálu jsou nemovitými kulturními památkami, jsou vybaveny venkovským mobiliářem z let 1799 až 1950. V příkazském muzeu byla na jaře otevřena téměř 500 let stará roubená stodola.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down