Téměř třicetkrát vyjížděli od pondělí pražští hasiči likvidovat včelí roje, jen ve středu ve 24 případech. Oznámila to dnes mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. Včely ale podle ní obvykle nebývají při rojení útočné. Hasiči proto zasahují pouze v situacích, kdy se roj objeví například u škol nebo na veřejném prostranství.
Rojení představuje přirozený způsob rozmnožování včelstev. Stará včelí matka s částí včelstva se vydává hledat dutinu pro postavení nových pláství, zatímco v úlu zůstává nová matka se zbytkem včel. Některá silná včelstva se mohou vyrojit i několikrát za sezónu. Ve městě ale může hledání dutiny pro plástve přinést lidem potíže. V Praze 3 ve Vlkově ulici například hasiči řešili případ, kdy se roj včel usadil na výfuku osobního automobilu, uvedla Adamcová. Jinak byly podle ní roje při výjezdech v posledních dnech většinou na stromech či zdech domů.
Mluvčí upozornila, že hasiči nevyjíždějí ke každému lidmi nahlášenému roji. Hasiči likvidují roje v případě, že se včely usadí na místě, kde jejich přítomnost může znamenat ohrožení pro zdraví, případně i životy lidí, sdělila. Hasiči proto odstraňují roje pouze na veřejných prostranstvích, kde včely ohrožují bezpečnost chodců a mohly by pobodat třeba dítě nebo alergika. Zasahují i v případech, kdy se roj usadí na veřejné budově, u dětského hřiště, v areálu školy, školky, zdravotnického zařízení a podobně, doplnila.
Při rojení včely obvykle nebodají, protože mají plné medné váčky a nemají hnízdo, které by bránily. Pokud tedy včely přímo neohrožují zdraví či život, je třeba jim dát čas na přemístění a nevolat hned hasiče, upozornila mluvčí hasičů veřejnost.*