22.06.2005 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hasičská vzájemná pojišťovna odmítá chovatele na Semilsku odškodnit za BSE

Hasičská vzájemná pojišťovna (HVP) odmítá po dva roky vyplatit chovatelům Agrodružstva vlastníků (ADV) v Libštátu a Zemědělského družstva v Košťálově na Semilsku náhrady za nucenou porážku dobytka v souvislosti s prokázaným případem nemoci šílených krav (BSE) v Lomnici nad Popelkou na podzim roku 2003. Podle pojišťovny nemají chovatelé na odškodnění nárok, sdělil předseda ADV Jaroslav Podzimek. Protože se nelze dohodnout, obrátili se chovatelé na soud.

Podle vyjádření Hasičské vzájemné pojišťovny nevznikl nárok z důvodu, že škoda nevznikla nahodilou událostí, což je podmínkou pro vznik nároku na plnění. Zvířata s negativním patologicko-anatomickým nálezem bylo podle pojišťovny možné dál zužitkovat, čímž by se pojistné plnění snížilo o tyto zužitkovatelné části. S tím ale nesouhlasí veterináři, podle nichž se výskyt nákazy nedá předvídat, a navíc využití kusů určených na porážku evropské normy zakazují.
AGV Libštát a ZD Košťálov přišly kvůli nákaze o třetinu svých dojnic. I když stát podnikům vyplatil náhrady škod, na plnou obnovu stád nemají dost peněz, a přicházejí tím o další peníze, které by získaly prodejem mléka. AGV Libštát doplnilo podle Podzimka zhruba polovinu chybějících kusů a další nakupuje postupně. Ani v Košťálově nemají stádo v původním počtu. Za porážku více než 250 kusů dobytka měli chovatelé od Hasičské vzájemné pojišťovny dostat dohromady kolem 4,5 milionu korun. Tyto peníze jim dnes chybějí k tomu, aby plně obnovili svá stáda.
Zatímco zemědělci z Libštátu a Košťálova se svých peněz domáhají marně, firmě ZEOS Lomnice nad Popelkou, odkud zvíře nakažené BSE pocházelo, vyplatila Česká pojišťovna náhradu bez jakýchkoli průtahů a odškodnila i družstvo v Miletíně na Jičínsku, které muselo rovněž část stáda vybít.
Po této zkušenosti AGV Libštát od letošního roku pojišťovnu změnilo, sdělil Podzimek. Nová pojišťovna je podle něj sice dražší, podnik má ale jistotu, že své závazky plní. Stejně se rozhodlo i družstvo v Košťálově.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down