26.02.2004 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Havlíčkobrodská laboratoř bude prověřovat kvalitu brambor

Laboratoř Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě bude od března prověřovat kvalitu prodávaných konzumních brambor. Jako jediná v České republice totiž bude schopna určit jejich odrůdu. Záměnou za méně kvalitní odrůdy nebo směsi, které nakoupí za nízké ceny, si podle předsedy Ústředního bramborářského svazu Františka Nováka někteří obchodníci neoprávněně zvyšují profit z prodeje brambor.

Stát byl při kontrole dosud odkázán na služby laboratoře ve Vídni. "Výsledky přišly v době, kdy již byly brambory dávno prodané, a snědené," řekl Novák. Obchodník je podle něj povinen při prodeji uvést správnou odrůdu, ale zákazník ji nerozezná. Po uvaření nekvalitní směsi zjistí, že zatímco některé hlízy jsou již rozměklé, jiné jsou naopak ještě tuhé. Podle Nováka navíc obchodníci prodejem nekvalitních směsí srážejí ceny českých producentů. Havlíčkobrodská laboratoř by měla pro Státní zemědělskou potravinářkou inspekci již na jaře zajistit kontroly dovážených raných brambor.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down