Hejtman ani šéf svazu obcí Šumavy nečekají změnu postoje poslanců

Hejtman Plzeňského kraje ani předseda Svazu obcí Národního parku Šumava neočekávají, že by dnešní prezidentské veto novely zákona o fungování národních parků přimělo poslance změnit své rozhodnutí z 1. března. Tehdy Poslanecká sněmovna schválila svoji verzi zákona, kterou odmítaly Senát, prezident, kraj i šumavské obce. Plzeňský kraj přijal ještě před jednáním sněmovny prohlášení, v němž podpořil senátní verzi novely zákona upravující pravidla fungování národních parků, řekl plzeňský hejtman Josef Bernard. Schválená verze zákona podle nich neotevře park pro veřejnost a ochranu přírody ještě více zpřísňuje.

Po prezidentském vetu ale už Bernard žádné další kroky vyvíjet nebude. „Za mě je dobojováno, už žádnou aktivitu vyvíjet nebudu. Já se snažím prosadit názor, dokud to má smysl, ale pokud je už rozhodnuto, je to ztráta času,“ řekl Bernard. Spíše než na lobbování za podobu zákona by se nyní chtěl ujmout role jakéhosi mediátora mezi znesvářenými stranami – šumavskými obcemi, správou parku, případně Ministerstvem životního prostředí. „Jasně se ukázalo, že spolu moc nemluví, na obou stranách zněly nefér argumenty. Teď bychom se měli smířit s tím, že zákon je a snažit se najít vzájemnou shodu. Tam je, myslím, úloha kraje,“ dodal.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola řekl, že se bude snažit i nadále prosazovat ideu samostatné novely pro šumavský národní park. Předseda Svazu obcí Národního parku Šumava a starosta Modravy Antonín Schubert se naprosto ztotožňují s nejdůležitějšími věcmi, které prezidentovi na zákonu vadí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *