Hit – nový obraceč nejvyšší třídy

S desetirotorovým neseným obracečem splňuje specialista na sklizeň pícnin, Pöttinger, požadavky na efektivní a hospodárné zemědělství. S průměrem rotorů 1,42 m a pracovním záběrem 10,70 m (DIN) kombinuje Hit V 11100 vynikající kvalitu obracení s maximální výkonností. Hit je na přepravu nenápadně malý, ale při práci je naopak velký. V plné míře ukazuje svá technická vylepšení.

Díky krátkému tříbodovému závěsu je těžiště stroje posunuto velmi blízko k traktoru. Kompaktní konstrukce všech nesených obracečů Pöttinger zajišťuje mj. bezproblémové použití na svazích i na souvratích a bezpečnou přepravu po silnici. Při odstavení je Hit opravdovým hitem, protože zabírá velmi málo místa. Čelní ochranné kryty slouží i pro přídavnou stabilitu stroje. Příhradová konstrukce vyztužuje šroubované tvarové trubky hlavního rámu. Tím se zvyšuje odolnost a životnost celého obraceče.

Závěs nesených obracečů Pöttinger Hit je navržený ve výkyvném provedení. Nový Hit V 11100 je vybavený vodicí dráhou v kombinaci s lineárním vedením a dvěma tlumicími vzpěrami (základní výbava). Ty zajišťují nejlepší centrování obraceče na obou stranách. Vysoká středící síla hydraulických válců zajišťuje hladký chod deseti rotorů bez bočního výkyvu. Předpětí válců také zabraňuje narážení při práci v kopcovitém terénu. Dusíkový akumulátor absorbuje horizontální pohyby každého hydraulického válce a přídavný pryžový tlumič tlumí nárazy. Při zvedání stroje na souvrati se obraceč nejprve částečně vykývne (lineární vedení v drážkovém otvoru). V důsledku toho se dva hydraulické centrovací válce závěsu zasunou až do dorazové pozice. Obraceč plynule klouže do středové polohy. Při zvedání rotorů z pracovní polohy jsou rotory nejprve přestaveny do vodorovné polohy a následně zvednuty. Tím nedochází k zapichování prstů obraceče do půdy a předcházíme znečištění píce.

Hit V 11100 je v parkovací poloze pouze 3,40 m vysoký a 2,99 m široký. Nízké těžiště nabízí maximální bezpečnost i při dopravě na pozemních komunikacích: V přepravní poloze jsou dva vnější rotory na každé straně otočeny o 180 °. Na přání je k dispozici elektrický přepravní zámek. Výstražné tabulky s osvětlením jsou v základní výbavě stroje.

Srdcem je stejně jako u všech obracečů Hit inovativní koncept rotorů Dynatech. Průměr rotorů je ideální – 1,42 m. Šest zakřivených ramen prstů úhledně zachytí píci a poskytuje perfektní profil rozhozu díky vhodnému úhlu. Vynikající pro vedení prstů rotorů je čelní kopírovací kolečko Multitast, které je připevněné na závěsu v blízkosti prstů. Čelní kopírovací kolečko vždy správně nastaví pracovní výšku prstů. Optimální vzdálenost mezi prsty a zemí zůstává stejná: Výsledkem je čistá píce a ochrana porostu.*

Ing. Zdeněk Bílý
A. Pöttinger, spol. s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down