Hladiny nádrží stouply, sucho ale přetrvává

Hladiny ve vodních nádržích Povodí Moravy díky srážkám v loňském prosinci a z přelomu roku stoupají, nejvíce vody zachytil Vranov. Stále však přetrvává hydrologické sucho, uvedl v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

"V měsíci prosinci 2018 jsme na území povodí Dyje zaznamenali zvýšené srážkové úhrny, které pomohly většině nádrží zastavit pokles hladiny a alespoň zčásti doplnit chybějící vodu v zásobních prostorech. Díky srážkám a učiněným opatřením se nám ve významných nádržích v povodí Moravy a Dyje podařilo v průběhu prosince zadržet 24,5 milionu metrů krychlových vody," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Nejvíce vody státní podnik zadržel ve vodní nádrži Vranov, přibližně 14 milionů metrů krychlových. Ve vodní nádrži Vír činí nárůst 1,5 milionu metrů krychlových, ve vodním díle Dalešice 3,5 milionu metrů krychlových a v Nových Mlýnech 4,2 milionu metrů krychlových. Hladina ve vodním díle Vranov tak stoupla o 2,8 metru, ve Víru činí nárůst 1,5 metru. I tak nádrže nejsou naplněné, Vranov je na 65 procentech, Vír na 43 procentech.
Hladina vody roste i na vodárenské nádrži Hubenov, která je zásadní pro zásobování krajského města Jihlava. Za poslední měsíc se hladina zvýšila o metr a zásobní prostor se tak naplnil na 45 procent. Přesto z důvodu co nejhospodárnějšího nakládání s vodou stále platí pro vodní nádrže Vranov, Vír, Hubenov a Nová Říše kvůli přetrvávajícímu hydrologickému suchu mimořádné manipulace.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down