01.07.2004 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hlasovat o letošním českém stromu se dá textovou zprávou

Dvanáct českých stromů se v uplynulých dnech dostalo do finále letošní soutěže Strom roku. O nejhezčím z nich rozhodnou zájemci svými hlasy do 10. října. Původně občané na ekologickou cenu navrhli devadesát nejrůznějších dřevin ze všech koutů republiky.

Anketu o nejkrásnější strom připravila brněnská Nadace Partnerství. Bližší informace o anketě lze nalézt na internetových stránkách www.stromzivota.cz. Vítěz bude vyhlášen v Den stromů 20. října a získá dendrologické ošetření. Pokud bude strom v pořádku, pořadatelé nechají v jeho okolí vysadit nové dřeviny.
Lidé budou moci dávat vybraným stromům hlasy prostřednictvím kuponů vystřižených z časopisů. Novinkou v letošním hlasování je možnost posílat svůj hlas prostřednictvím textových zpráv. Touto formou tak všichni, kdo pošlou takovou zprávu, zároveň přispějí na výsadbu nových stromů, sdělil jeden z pořadatelů akce Michal Veselý. Za odeslanou zprávu na číslo 87777 zaplatí totiž odesílatel 30 korun. Z částky půjde 27 korun na výsadbu nových stromů. Do letošního finále soutěže se dostaly buky, duby, lípy, jírovce, břek, jilm, kaštanovník a také jedno smíšené stromořadí.
Nejstarším ze stromů je lípa z Velkých Těšan na Zlínsku, jejíž věk se odhaduje na 350 let. Mezi netradiční kandidáty patří alej se 122 stromy z Mníšku pod Brdy ve středních Čechách.
Jižní Moravu zastupuje v soutěži 100 let starý břek z Tvarožné na Brněnsku, Jihočeský kraj má favority v podobě dvou jírovců z Dolních Kněžeklad na Českobudějovicku a například Pardubický kraj zastupuje v klání netradiční lípa se šesti kmeny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down