V letošním roce se potkalo několik nepříznivých faktorů, které působily společně, a projevily se propadem příjmů změdělců asi o16 procent. Na páteční tiskové konferenci Agrární komory ČR to uvedl její prezident Václav Hlaváček.
Za prvé má na mysli silnou korunu, která znemožňuje vývoz obilí a dalších komodit z ČR, ale naopak umožňuje dovoz komodit, které se na území ČR produkují. „Především jsou to mlékárenské výrobky, máslo či jogurty. Dále drůbež, což vedlo k tomu, že naši chovatelé vypustili jeden z turnusů zástavu a mají velké problémy se zpeněžením vlastní produkce. Obrovské potíže tyto dovozy působí v některých oblastech i ovocnářům a zelinářům,“ řekl Hlaváček.
Dalším faktorem, který podle jeho slov sehrává negativní roli, je pokles objemu zemědělské produkce, kdy například u řepky očekáváme sklizeň zhruba o 250 až 300 tisíc tun nižší z celkového objemu kolem milionu tun. „To znamená, že propad v tržbách zhruba o miliardu korun a kurs koruny připravil pěstitele v tržbách asi o tisíc korun na jedné tuně této komodity,“ vyčíslil prezident agrární komory.
Jak doplnil, zemědělci ztratili také zhruba tisíc korun na tuně obilí, takže zde komora kvantifikuje výpadek v celkových tržbách na 6,5 miliardy korun. U vepřového masa se propad pohybuje podle Hlaváčka kolem 2,7 miliardy. „Když k tomu přidáme propady tržeb u dalších komodit, jako jsou například vejce, zelenina apod, tak celková suma je někde mezi 13 až 15 miliardami korun,“ upřesnil.