08.03.2001 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hlaváček v souvislosti s BSE očekává ztrátu až ztrátu 2 mld.

Citelné ztráty způsobuje tuzemským chovatelům skotu aféra kolem nemoci šílených krav (BSE), kvůli které lidé přestávají kupovat hovězí maso. Pokud pokles odbytu hovězího masa i jeho ceny bude pokračovat i po zbytek roku, bude to pro chovatele znamenat ztrátu až dvě miliardy korun. Na 8. sněmu AK ČR to dnes řekl její prezident Václav Hlaváček.

Podle jeho slov například ceny jatečných býků se kvůli obavám z nemoci BSE od loňského listopadu propadly ze 45 korun za jeden kilogram na nynějších 31 korun, ačkoliv snížení cen na pultech obchodů nebylo zdaleka tak výrazné. "Pokud tato tržní situace bude pokračovat, přesáhnou ztráty chovatelů do konce letošního roku více než dvě miliardy korun. Takový propad by vedl k likvidaci chovu skotu. Aféru s BSE jsme nezavinili, nevznikla u nás. Požadujeme proto kompenzaci ztrát od našeho státu a od EU, kde je počátek všech potíží," řekl Hlaváček. Dodal, že zástupci AK již požadavek na kompenzaci ztrát předložili komisaři Evropské komise pro zemědělství, potravinářství, lesnictví a rybolov. "Odpověděl nám, že nemá peníze ani pro zemědělce členských zemí. Mezi tím se však našly, takže na našem požadavku proto musíme důsledně trvat," uvedl Hlaváček.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down