Hlavní body: aktivní farmář a strop

Podpory dostane jen ten, kdo bude aktivně pracovat a ne jen aktivně čekat na dotace. Velké podniky asi přeci jenom budou mít strop. I to vyplynulo z jednání komisaře pro zemědělství a rozvoj venkova Daciana Cioloşe v Bratislavě.

V rámci turné po členských zemích Evropské unie zavítal eurokomisař Dacian Cioloş uplynulé úterý do Bratislavy. Tématem jeho rokování se slovenským ministrem zemědělství Zsoltem Simonem i zástupci agrární samosprávy nemohlo být nic jiného než reforma společné zemědělské politiky. „Bylo příjemné slyšet některá tvrzení přímo z úst komisaře Daciana Cioloşe. Jde například o potvrzení, že při reformě společné zemědělské politiky se bude uplatňovat termín aktivní farmář. To znamená, že podpory dostane jen ten prvovýrobce, který bude aktivně pracovat a ne jen aktivně čekat na dotace,“ konstatoval Zsolt Simon.
„Jedním z mých hlavních záměrů při reformě společné zemědělské politky je, abychom ze systému přímých plateb eliminovali ty, kteří sice vlastní půdu, ale nevykonávají na ní zemědělskou aktivitu. Je důležité, aby takovíto vlastníci nebo správci půdy nemohli dostávat stejné podpory jako ti, kteří skutečně vykonávají zemědělskou činnost a vytvářejí pracovní místa. Z toho budeme vycházet při tvorbě legislativních návrhů a budeme žádat od členských států, aby do své legislativy zakomponovali termín aktivní farmář, přičemž každý stát bude moci zahlednit svá národní specifika,“ vysvětlil komisař. Jak dále uvedl, Evropská komise do svého legislativního návrhu společné zemědělské politky na roky 2014 až 2020, který představí letos na podzim, určitě zakomponuje tzv. zastropování přímých plateb. „Zohledníme přitom i počet pracovních míst a úsilí daného podniku na uplatňování výroby šetrné k životnímu prostředí. Kromě toho aktuální pracovní hypotéza počítá s tím, že peníze, které se tímto způsobem ušetří, zůstanou danému členskému státu k dispozici. Ten je potom může využít na modernizaci odvětví, inovace či diverzifikaci zemědělské výroby,“ uvedl eurokomisař.
Na otázku zpravodaje Zemědělce týkající se rozdělení přímých plateb Dacian Cioloş odpověděl, že v této chvíli nemůže poskytnout detailní informace, protože Evropská komise zatím žádný návrh neschválila. „Mohu však říci, že je naší snahou, aby nový systém přímých podpor, směřoval ke konvergenci dotací, přičemž by měl zahrnovat pobjektivní kritéria pro jejich rozdělování a zároveň zohlednovat i specika jednotlivých členských zemí,“ dodal komisař Dacian Cioloş.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *