Hlavní expozice letní Flory Olomouc připomene krásy české krajiny

Krásy české krajiny připomene návštěvníkům hlavní expozice letní etapy výstavy květin Flora Olomouc, která bude na stejnojmenném výstavišti v Olomouci zahájena ve čtvrtek 15. srpna a skončí v neděli 18. srpna. Výstavu doplní Letní zahradnické trhy, předváděcí akce, odborné přednášky a kulturní program ve Smetanových sadech. Uvedla to ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková.

"Ryze české téma letní Flory klade důraz na kvalitu a bohatství české přírody. Provede návštěvníky ovocným sadem, chmelnicí, vinicemi i poli v období žní," uvedla Fuglíčková. Ústřední expozice autorky Pavlíny Švecové dostala název Česká krajina a postupně vzniká ve spolupráci se spolkem pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ a Agronomickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně. Podtitulem letošního ročníku výstavy Flora Olomouc je léčivá síla semen. Pro návštěvníky bude připravena ukázka zpracování zemědělských plodin, jako například lisování olejů ze semen. Lidé budou moci odpočívat na polštářích naplněných plody a semeny léčivek. Expozice nazvaná Medonosná loučka, kterou chystá Český svaz včelařů, pohlédne na českou krajinu z včelí perspektivy a inspiruje k pěstování medonosných rostlin. Tematicky laděný bude i doprovodný program a přednášky na podiu v pavilonu A. "Návštěvníci se dozví vše zajímavé o léčivkách, plodinách i jejich škůdcích či opylovačích," podotkla garantka akce Jana Gernešová. Českými vinicemi, sady, rybníky a mokřady provede návštěvníky v pavilonu B Český zahrádkářský svaz a Svaz školkařů České republiky, který v Olomouci oslaví 100. výročí od svého vzniku. "V pavilonu E si budou moci návštěvníci vychutnat skleničku dobrého vína a přitom zhlédnout díla umělců Olomouckého kraje. Historická oranžerie ve Smetanových sadech zasvětí do tajů tradičních uměleckých řemesel expozicí Rozkvetlá řemesla," řekla Gernešová. Ve výzkumnou laboratoř rostlin se promění pavilon H, kde budu připraveny ukázky laboratorních technik i informace o nových trendech, výzkumech a inovacích v oblasti rostlin. Výstavu tradičně doplní Letní zahradnické trhy ve Smetanových sadech s nabídkou květin, rostlinného materiálu, zahradnických pomůcek a hobby potřeb.
Loni letní etapu výstavy Flora Olomouc navštívilo zhruba dvacet tisíc lidí, bylo to v meziročním srovnání o 20 procent méně. Organizátoři pokles návštěvnosti přičetli tropickým teplotám.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down