17.04.2007 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hlídky v lesích mají sloužit jako ochrana proti požárům

Suché počasí v uplynulých týdnech, doprovázené od posledního víkendu nástupem vysokých teplot, vytváří podmínky mimořádně příznivé pro vznik lesních požárů. Ministr Petr Gandalovič proto uložil státnímu podniku Lesy ČR neprodleně začít s hlídkovou činností, aby se předešlo dalším škodám.

„Současné počasí je z hlediska vzniku lesních požárů velmi rizikové. Nabádám všechny vlastníky lesů, aby dbali zvýšené opatrnosti ve svých lesních majetcích a aby všemi dostupnými prostředky pomohli zajistit hlídkovou a protipožární činnost, jak je ostatně jejich zákonnou povinností,“ řekl dnes na tiskové konferenci ministr Gandalovič. „Abych pomohl vlastníkům a uživatelům lesa v této náročné preventivní práci, požádal jsem generálního ředitele Lesů ČR, aby podnik zahájil ihned hlídkovou činnost v lesích. Zajišťuje se z vyvýšených míst se širokým rozhledem do okolí, a tudíž se pochopitelně neomezuje jen na lesy ve správě státního podniku,“ upřesnil ministr.
Pokud jde o leteckou hasičskou službu, ministr upřesnil: „Naše ministerstvo ji zajišťuje jako nadstandardní službu, není to jeho povinností. Letecká hasičská služba je z naší strany vstřícným krokem, kdy ministerstvo zemědělství může převzít povinnosti vlastníků a uživatelů lesů na úseku požární ochrany. Náklady s ní spojené nejsou mandatorním výdajem státního rozpočtu.“
Jak uvedla mluvčí MZe Táňa Králová, je to letos poprvé, kdy ministerstvo přistoupilo k výběru firmy, která má zajistit leteckou hasičskou službu (LHS) po dobu dvou let. Je to především proto, aby se zamezilo průtahům při odvolávání se neúspěšných uchazečů o provozování této služby, k čemuž opakovaně docházelo v minulých letech. Pro LHS v letech 2007 a 2008 MZe požaduje od uchazečů nabídku alespoň 20 letadel, 10 pro hlídkovou činnost a 10 pro hasební zásahy, což je minimální počet pro protipožární ochranu lesa na území ČR.
Letecká hasičská služba má začít fungovat od července 2007, tj. v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů vzhledem k období prázdnin a dovolených.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down