Hned dva lihovary mají vyrůst na Žďársku

Přes 200 tisíc tun obilí by měly ročně zpracovat dva lihovary, které mají vyrůst v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. V jednom by se vyráběl bioetanol do pohonných hmot, v menším provozu především pitný líh. Zamýšlené investice závisí na zájmu zemědělců, který však podle průzkumu ČTK není příliš velký.

Výrobu bioetanolu připravuje a.s. Trinity Investment. Stavbu lihovarů by měli financovat zahraniční investoři; bioetanol by také byl určen především pro zákazníky v jiných zemích.
Závod v Bystřici by ročně zpracoval kolem 200.000 tun obilí; svážet by se mělo především ze čtyř okolních okresů. Podle zemědělců jim firma za tunu nabízí od 2700 po 3400 korun, mimo jiné na základě obsahu škrobu. Záměr na stavbu lihovaru vítají, protože by jim pomohl od přebytků, o uzavření dlouhodobých smluv přesto nemají velký zájem. „Je to složitější, než jsme se domnívali. Zájem, který je deklarován na veřejnosti, není podložen dostatečnou nabídkou,“
řekl předseda představenstva Trinity Investment Petr Skácel.
Zemědělce oslovují i konkurenční podnikatelé, kteří rovněž chystají projekty na výrobu bioetanolu. O stavbě lihovaru v Bystřici podle Skácela společnost rozhodne v prvním čtvrtletí příštího roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *