08.10.2014 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hnutí Duha převzalo cenu nadace EuroNatur

Zástupci ekologického sdružení Hnutí Duha dnes na zámku Mainau na Bodamském jezeře v Německu převzali cenu evropské nadace EuroNatur. Mezi její laureáty patří například legendární bojovník proti rasistickému režimu apartheidu v Jihoafrické republice Nelson Mandela či britský princ Charles. Hnutí Duha ji obdrželo jako první ze střední Evropy. Podle nadace si ji vysloužilo díky ochraně přírodního dědictví v mezinárodním kontextu a zapojení do ochrany Národního parku Šumava a taktéž v souvislosti s letošním 25. výročím pádu železné opony.

Nadace oceňuje dlouholetou práci ekologické organizace na ochraně celoevropsky významného šumavského národního parku. Ten je spolu s Bavorským lesem největším územím divočiny ve střední Evropě a nepostradatelnou součástí takzvaného Evropského zeleného pásu, cenných chráněných území podél bývalé železné opony.
"Letošní vítěz ceny EuroNatur je také symbolem sebevědomé občanské společnosti. Cena je vyznamenáním za statečné jednání proti autoritářské svévolnosti - a za ochranu přírody," uvedla v prohlášení předsedkyně nadace Christel Schroederová, podle které se ochránci přírody v Česku navzdory všem obtížím nevzdávají.
Hnutí Duha usiluje o ochranu šumavské divočiny před developerskými projekty a těžbou dřeva. Stálo například za dvěma blokádami kvůli nezákonnému rozhodnutí o kácení dřeva v NP Šumava, věnuje se ale i třeba legislativní a odborné činnosti.
Hnutí Duha dnes na předání ceny zastupovali programový ředitel sdružení Jiří Koželouh a ekolog této organizace Jaromír Bláha. "Domníváme se, že společná ochrana Šumavy na české a německé straně není zásadní jenom pro zachování jednoho z klenotů evropské přírody, ale také pro mír a spolupráci v Evropě," uvedli laureáti. Jedním z hostů na dnešní ceremonii byl mimo jiné předseda výboru české Poslanecké sněmovny pro životní prostředí Robin Böhnisch.
V minulosti cenu obdržel například hollywoodský režisér Roland Emmerich, někdejší ředitel Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) Klaus Töpfer i bývalý šéf národního parku Bavorský les Hans Bibelriether.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down