Horka sníží pěstitelům sklizeň

Tropická vedra, která v červenci sužují Českou republiku, dělají starosti také zemědělcům. Více než třicetistupňové teploty nejsou špatné pouze pro dozrávání obilí, jehož úroda bude meziročně nižší. Snižují také užitkovost zvířat, množí se i jejich úhyny.

Podle ředitele společnosti Agro Jesenice u Prahy Josefa Kubiše klesá v důsledku současných veder dojivost krav, kterých jím řízený podnik chová více než tgisíc, oproti normálu až o 15 procent. Zemědělcům zároveň rostou výdaje za větrání a vodu. Pro zmírnění tepelného stresu dobytka řada chovatelů používá ventilaci nebo zvířata sprchuje. Ještě více než krávy horky strádají chovaná prasata, která nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci. „Jsou problémy při zabřezávání prasnic i při odchovu,“ řekl Kubiš.
Horka zřejmě negativně ovlivní také letošní úrodu obilovin, v Česku nejvýznamnějších zemědělských plodin. „Počasí, které na území České republiky panuje, je pro dozrávání krajně nepříznivé,“ uvedl viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla. Obilí předčasně dozrává a zasychá, což má nepříznivý vliv na sklizeň. „Je otázka, jak počasí bude pokračovat,“ dodal. Předpovědi hovoří o tom, že vlna veder má i nadále pokračovat.
Agrární komora předpokládá, že letošní úroda obilí bude zhruba o deset procent nižší než loňská. Kubiš je proti odhadu komory ještě skeptičtější. „Bude to i víc než 10 procent,“ řekl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *