05.12.2009 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hořký den mléka

V době velmi těžké zejména pro chovatele dojnic se slavil u nás v polovině uplynulého týdne Světový den mléka. Po bruselských demonstracích prvovýrobců proti klesajícím cenám této komodity počítá česká agrární komora s podobnými akcemi, zejména představitelů zemědělců z nových členských zemí při brněnské neformální schůzce ministrů v tomto týdnu. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby by jediným řešením svízelné situace bylo zavedení minimální ceny mléka.

Ministerstvo vnímá situaci výrobců mléka a hledá způsoby, jak tento sektor podpořit, uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta. „Bude pololetí a světlo na konci tunelu není a není,“ pesimisticky konstatoval Veleba. Situace je podle něj špatná v celé Evropě a jediné, co nyní může pomoci, je minimální cena mléka. „Ať máme názory jakékoliv, myslím si, že je naší povinností spojit síly, aby to s dojnicemi nedopadlo stejně jako s prasaty a dalšími komoditami,“ varoval Veleba.
Spotřeba mléka jako základní položky lidské výživy a nejdůležitějšího zdroje vápníku u nás v posledních letech s výjimkou loňska roste. Zatímco v roce 1995 činila jen 187,8 kilogramů mléčného ekvivalentu na osobu za rok, předloni dosáhla již 244,6 kilogramů. Na loňském mírném poklesu o čtyři kilogramy se podle Jiřího Kopáčka z Českomoravského mlékárenského svazu patrně podepsala začínající krize. Přestože mléko je, jak Kopáček poznamenal, neuvěřitelný nápoj s řadou složek příznivých pro zdravý vývoj lidského organismu, často prohrává v konkurenci různých slazených, aromatizovaných a sycených výrobků. Aby si na jeho pravidelnou konzumaci zvykly i děti, hodlá ministr zemědělství Jakub Šebesta obnovit podporu školního mléka. „Je to jeden z prvních a nejjednodušších programů,“ uvedl Šebesta. Jak dodal, program ukáže cestu mladé generaci k mléčným výrobkům a pomůže alespoň trošičku producentům. Těm, kteří tento program bagatelizují, by přál zažít živou diskusi o něm na poslední radě ministrů. Ministerstvo by na školní mléko mělo ročně dávat 60 milionů korun a je pravděpodobné, že se rozšíří sortiment výrobků, které si budou moci školáci kupovat za snížené ceny. Jako vstřícné gesto umožňující založení návyku mladé generace na mléčné výrobky přivítal krok nového ministra Veleba.
Zatímco u nás se obliba mléka zvýšila, na Slovensku jen o málo přesahuje 150 kilogramů mléčného ekvivalentu na osobu za rok. Podle Generálního sekretáře Slovenského mlékárenského svazu Zuzany Nouzovské, snaží se naši sousedé tuto situaci řešit masivní kampaní probíhající pod heslem Objev mléko a buď v pohodě spolufinancovanou Evropskou komisí.
Součástí oslav mléka bylo vyhodnocení nejlepších mlékárenských výrobků uvedených na trh od začátku loňského dubna do konce letošního března. Podle hodnocení odborníků je absolutním vítězem Sedlčanský romadůžek z a. s. Povltavské mlékárny Sedlčany. Porota složená ze zástupců médií a maloobchodu dala na první místo Čerstvé mléko s prodlouženou trvanlivostí ESL z a. s. Moravia Lacto Jihlava.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down