08.10.2001 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hořký start řepné kampaně

Začátek letošní řepné kampaně nebyl jednoduchý. Pěstitelé doslova dolovali řepu z rozbahněných polí, aby pak se zklamáním odečítali srážky za nečekaně nízkou cukernatost. Marně se také některé cukrovary odvolávaly proti přidělené kvótě. Zatímco řepaři věří, že říjen napraví, co září pokazilo, nespokojení cukrovarníci chtějí proti rozhodnutí o kvótách bojovat dál.

Předsklizňové odhady vycházející z příznivého průběhu vegetace byly podstatně optimističtější a řepaři věřili, že se zopakuje loňský vydařený rok. Po nadměrných srážkách však předpovědi korigují. Deště nejenže značně ztížily vyorávání řepy, která pak velmi často překračovala přípustné procento minerálních nečistot, ale způsobily také výrazný pokles cukernatosti. Český statistický úřad sice zvýšil zářijový odhad sklizně, když místo průměrného hektarového výnosu 43,99 tuny v srpnu očekává 45,03 tuny, pro mnohé pěstitele by ale takový výsledek byl zklamáním.
Podle Stanislava Štěpánka, tajemníka Svazu pěstitelů cukrovky Moravy a Slezska, většina zemědělců počítala s výnosem 50 tun z hektaru. „Určitě je zaskočila nízká cukernatost, někde poklesla i pod 14 procent. Takovou řepu už hodnotí cukrovary jako nestandardní a nabízí za ni velmi nízké ceny,“ řekl Štěpánek. Nadměrně zahliněnou cukrovku přitom někteří zpracovatelé podle něho tolerovali, aniž by uplatňovali sankce, protože potřebovali udržet provoz v chodu.
Ani v Čechách, kde kampaň začala o pár dnů později, se první dny neobešly bez problémů. „Průměrná cukernatost je zatím kolem 15 procent, ale někde jen 13 procent. Při vyorávání vznikaly velké ztráty i poškozením bulev,“ potvrdil Jiří Krouský, ředitel Svazu pěstitelů cukrovky Čech. Věří, že další průběh sklizně bude již příznivější a také cukernatost se zvedne.
Jak poznamenal předseda Českomoravského cukrovarnického spolku Oldřich Reinbergr, výpadek cukernatosti kompenzuje vyšší hmotnost bulev kolem 700 gramů, zatímco loni narostly v průměru na 500 gramů. „Hektarové výnosy zatím vycházejí kolem 50 tun,“ sdělil své poznatky Reinbergr. Předpokládá, že celkově se v této sezóně vyrobí 500 až 550 tisíc tun cukru. Kvóty jsou rozděleny na 504 tisíc tun cukru a je stanovena minimální cena 978 korun za tunu řepy při základní cukernatosti 16 procent. Proti přidělené kvótě se neúspěšně odvolaly u Státního zemědělského intervenčního fondu čtyři společnosti. „Prezidium potvrdilo na zasedání 24. září předchozí rozhodnutí fondu,“ uvedl ředitel Jan Höck. Šlo o společnosti Cukrovar a rafinerie cukru TTD Dobrovice, MELI Smržice (Cukrovar Litovel), Hanácká potravinářská společnost Brno (Cukrovar Prosenice) a Cukrovar Vrdy. Jak se budou proti rozdělení kvót dál bránit, zváží poté, co od fondu dostanou písemné vyrozumění o zamítavém stanovisku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down