Horší výsledek pěstitelů na Hané

Pěstitelé obilovin z Olomouckého kraje letos dosáhli horšího výsledku než loni. Podle informací olomoucké agrární komory (AK) činil jejich průměrný hektarový výnos 4,92 tuny, loni to bylo podle údajů Českého statistického úřadu 5,49 tuny. Na obilovinách se negativně podepsalo špatné počasí, řekl ředitel olomoucké AK Miloš Porč. Příznivě se však pro zemědělce vyvíjejí výkupní ceny obilí.

Pěstitelům obilovin ze střední Moravy loni klesly hektarové výnosy u obou hlavních obilovin pěstovaných na Hané, pšenice ozimé a ječmene jarního. V případě ozimé pšenice letošní průměr činil podle údajů Agrární komory 5,52 tuny z hektaru, za loňský rok ho statistici vykázali na 5,8 tuny z hektaru. Ječmene jarního zemědělci z regionu sklidili v minulých měsících v průměru 4,44 tuny na hektar, loni to bylo 4,76 tuny.
Obilí nepřály zejména vytrvalé deště a jarní záplavy. „Na jaře byly také v určitém období poměrně vysoké teploty, a to zrovna v době, kdy rostliny potřebují pro odnožování chladnější počasí,“ uvedl ředitel olomoucké AK.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *