Ceny většiny komodit na brněnské Plodinové burze ovlivňuje v posledních týdnech zejména proměnlivé počasí, které snižuje úrodu a zhoršuje kvalitu plodin. I přes vyšší poptávku proto ceny nijak výrazně nestoupají a nedosahují ani předpokladů pěstitelů. Řekl to včera generální sekretář burzy Karel Zezula. Cena je proto často deklarována jako cena zálohová.
"Sklizeň obilovin, která byla zahájena za vysokých teplot a velkého sucha, byla přerušena současným deštivým obdobím. Oba extrémy v počasí nesvědčí kvalitě sklízeného obilí," uvedl Zezula. Z důvodu omezené nabídky se projevuje zvýšená poptávka, a s tím související i zvýšená cena jen u kukuřice ze starých zásob, řepky olejné a potravinářského žita. U něj vzrostla cena za posledních dva týdny o 44 korun za tunu.
Plodinová burza Brno sleduje prodejní a nákupní ceny vybraných komodit pravidelně od roku 1995. Od letošního července obchoduje také s takzvanými technickými obilovinami. "To jsou všechny obiloviny určené pro jiné než potravinářské a krmivářské užití, například pro pálení v elektrárnách nebo na výrobu bioetanolu," dodal Zezula. Patří sem tradiční obiloviny, ale také méně rozšířené jako čirok či konopí.