Hospodaření s vodou v povodí Dyje má být koordinovanější

Hospodaření s vodou v povodí Dyje má být koordinovanější, za cíl si to klade nově vzniklý program Suwac. Ambicí je k tomuto účelu propojit vědeckou sféru, města, obce i vlastníky půdy a na půdě hospodařící subjekty, také významné krajské a státní organizace či soukromé subjekty. Sucho je totiž nutno řešit komplexně, řekla při vyhlášení programu primátorka Brna Markéta Vaňková, která je jedním z ambasadorů programu.
Povodí Dyje je z pohledu negativních dopadů klimatické změny podle zakladatelů programu Suwac (Sustainability water adaptation climate change) tím nejpostiženějším.

Program si podle ředitele Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe Michala Marka klade za cíl na modelovém území vytvořit komplexní výzkum i management hospodaření s vodou. Kromě CzechGlobe program spoluzaložil i Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí a Asociace krajů České republiky. Podle zakladatelů je důležitá komplexnost programu, který zahrnuje celé povodí. Různé subjekty podle nich přistupují k různým dílčím řešením, která ale o sobě často nevědí. "Brno a okolní obce dělají různá opatření proti suchu, ale opatření v rámci tohoto programu budou systémová a komplexní," uvedla primátorka Vaňková. Jde podle ní o nastavení parametrů tak, aby jedno opatření v jednom místě negativně neovlivnilo jiné opatření jinde. "Jde o spolupráci, sdílení zkušenosti a nastavení optimálních postupů. Nutná je kooperace všech subjektů, které jsou dotčeny tak, aby voda byla dostupná pro všechny oblasti i subjekty," uvedla primátorka. Jako příklad provázanosti uvedla fakt, že oba zdroje pitné vody, kterými je zásobováno Brno, přitékají z jiných krajů. Podle ní je tak nezbytné, aby spolupracovala města a obce v celém povodí řeky. Projekt by podle zakladatelů mohl posloužit jako modelový rámec i pro ostatní dílčí povodí, aby se i v dalších regionech postupovalo komplexně. Peníze na projekt chtějí získávat především z dotačních zdrojů ministerstev i z Evropské unie. Povodí Dyje je druhým největším takzvaným dílčím povodím v České republice, celkem jich je deset. Celková plocha povodí Dyje v ČR je asi 11 000 kilometrů čtvrtečních, zabírá zhruba 14 procent území ČR. Zasahuje do šesti krajů v ČR a zahrnuje bezmála 1100 obcí s celkovým počtem 1,4 milionu obyvatel. Největšími městy v povodí jsou Brno a Jihlava.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down