14.02.2005 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hospodaření státních lesů se podle Palase lepší

Ze státních lesů je výrazně nižší výtěžek v porovnání s lesy obecními, městskými a soukromými. Jak konstatoval ministr zemědělství Jaroslav Palas v televizi Nova v jejím nedělním pořadu Sedmička, loňská výtěžnost státního podniku Lesy ČR činila 500 korun z hektaru lesa, zatímco v ostatních lesích to bylo 1000 až 2800 Kč. O rok dříve přitom státní podnik Lesy ČR vydělal z hektaru lesa jen 200 Kč.

Podle ministra se ale situace ve státních lesích lepší. "Není možné, aby stát jako vlastník chudl a těžební společnosti enormním způsobem bohatly," prohlásil Palas. Připomenul, že stát bude těžební firmy vybírat ve veřejné soutěži. Dosud státní podnik zhruba 96 procent dříví prodává nastojato, což je pro něj podle ministra nevýhodné. Již dříve na to upozornil Nejvyšší kontrolní úřad.
Ministr si od změn slibuje, že se v těžbě dřeva odrazí tržní ceny. "Zisk z lesa bude adekvátně rozdělen mezi vlastníka a ty, kteří v lese pracují," poznamenal. Nebojí se přitom účasti zahraničních firem ve výběrových řízeních. Zájemci ze zahraničí podle něho nepřijdou s nižší
nabídkou než české firmy, protože mají náklady výrazně vyšší, míní.
Palas se vyjádřil také k problémům českých zelinářů, kteří čelí levnějším dovozům z Polska a Slovenska a část vypěstované zeleniny museli zaorat. Ministr upřesnil, že se loni zaoralo 4,3
procenta z celkových 12 000 hektarů půdy, na které se v ČR zelenina pěstuje. Kontroly zjistily, že zelenina z Polska a Slovenska je velmi kvalitní, dodal Palas s tím, že v případě, že by tomu tak nebylo, může stát tyto dovozy zastavit.
Palas také konstatoval, že zelináři nebyli a stále nejsou připraveni na vstup do EU. Vytknul především to, že nemají silnou odbytovou organizaci a nepodařilo se jim vytvořit síť skladů, jako například ovocnářům.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down