11.01.2002 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hra o Šumavu

Obecně prospěšná společnost (o. b. s.) by měla do budoucna zajišťovat realizaci plánu péče o Národní park Šumava (NP) a posílit vztahy mezi správou parku a obcemi na jeho území. Předpokládá to pozměňovací návrh poslanecké předlohy připravovaného zákona o NP Šumava, který tuto středu velmi těsně prošel ve sněmovním výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí.

Zmíněnou o. p. s. by měla založit sama správa parku. Jak upozornil ministr životného prostředí Miloš Kužvart, ten, kdo takovou společnost zakládá, musí do ní dát vklad, ať již peněžitý nebo majetkový. Správa však peníze nemá a jako nepeněžitý vklad by mohla vložit pouze státní majetek (např. pozemky na území parku). Navíc správa parku je příspěvkovou organizací, mzdy jejích zaměstnanců tedy neovlivňuje množství vytěženého dřeva z území parku. Jinak je tomu bude u o. p. s., která si bude muset na platy svých zaměstnanců vydělat. „Jde o to, aby kontrola v národním parku byla oddělena od hospodaření,“ reagoval na ministrova slova Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Podle něj by nová úprava měla zajistit, že o tom, „kolik stromů se pokácí, bude rozhodovat někdo jiný (tedy správa NP) než ten, kdo je pokácí (o. p. s.)“ Podle Bláhy pozemky, budovy i zařízení parku nebude společnost nikdy vlastnit, ale nadále zůstanou v majetku státu. Vkladem podle něj bude jednorázová položka ve státním rozpočtu pro příští rok. Společnost podle něj nebude rozhodovat o množství vytěženého dřeva – to bude podle Bláhy v rukou správy parku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down