27.08.2002 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hra o Zemi na summitu v Johannesburgu

Světový summit o trvale udržitelném rozvoji (WSSD) byl oficiálně zahájen v pondělí 26. srpna v jihoafrickém Johannesburgu. Sjelo se sem na 60 tisic delegátů z celého světa včetně nevládních organizací, aby prodiskutovali potřebné politické kroky pro nastolení udržitelného rozvoje. „Jedná se o takový rozvoj, který umožní kvalitní život lidí a zároveň respektuje životní prostředí,“ uvedla ředitelka Zeleného kruhu Zuzana Drhová, která se summitu účastní jako zástupkyně českých nevládních organizací.

Světový summit o trvale udržitelném rozvoji (WSSD) byl oficiálně zahájen v pondělí 26. srpna v jihoafrickem Johannesburgu. Sjelo se sem na 60 tisic delegátů z celého světa včetně nevládních organizací, aby prodiskutovali potřebné politické kroky pro nastoleni udržitelného rozvoje. „Jedná se o takový rozvoj, který umožní kvalitní život lidi a zároveň respektuje životní prostředí,“ uvedla ředitelka Zeleného kruhu Zuzana Drhová, která se summitu účastní jako zástupkyně českých nevládních organizací.
V Johannesburgu se nyni rozbihaji diskuse nad formulacemi Implementačniho plánu pro Agendu 21. „Ožehavými paragrafy jsou ty, které se týkají financování, obchodu, globalizace,“ vyjmenovala Drhová. Nevládni organizace Friends of the Earth, Greenpeace a další se podle ní snažily otevřít cestu pro závažná mezinárodních pravidel zajišťujících transparentní a veřejností a vládami kontrolovatelné jednání nadnárodních korporací.
České nevládní organizace připravily k příležitosti světového summitu v Johannesburgu celostátní informační kampaň Hra o Zemi, aby poukázaly na řadu aktivit, které k udržitelnému rozvoji již směřují. V anketě, umístěné na internetových stránkách kampaně www.hraozemi.cz se pokusily o vlastni definici trvale udržitelného rozvoje známé osobnosti české kultury a politiky i odborníci. Internetová stránka www.hraozemi.cz je aktuální i v době, kdy se vyrovnáváme s následky povodní. Odkazuje na stránky environmentálních organizací, které mimo jiné otevírají diskuzi o tom, zda jsou letošní povodně důsledkem projevujicích se klimatických změn, a přinášejí také argumenty a návrhy na to, jak šetrným a citlivým zacházením s krajinou a vodními toky můžeme následky záplav minimalizovat.
V provozu po celé léto i po skončeni kampaně bude nejenom web kampaně, ale také EKOLINKA 02/22 51 83 52 - telefonní poradenská linka, na kterou se občané mohou obrátit s dotazem z oblasti životního prostředí.

Kontakt: C

Zeleny kruh

koordinatorka kampane HRA O ZEMI

tel. 02/22 51 71 43

Pro uplnost uvadime v priloze slozeni ceske delegace:

Ceskou delegaci vede PhDr. Petr Mares, mistopredseda vlady CR.

Dalsi clenove delegace jsou:

RNDr. Libor Ambrozek, ministr zivotniho prostredi CR

RNDR. Frantisek Pelc, reditel Spravy chranenych krajinnych oblasti CR a poslanec Parlamentu CR

JUDr. Miroslav Somol, CSc., namestek ministra prumyslu a obchodu CR

JUDr. Pavel Vosalik, mimoradny a zplnomocneny velvyslanec CR v Jihoafricke republice, Namibijske republice, Botswanske republice, Mauricijske republice, Lesothskem kralovstvi a Svazijskem kralovstvi, se sidlem v Pretorii

Prof. Bedrich Moldan, reditel Centra pro otazky zivotniho prostredi UK

RNDr. Milos Kuzvart, poslanec Parlamentu CR

Ing.arch. Daniela Grabmüllerova, reditelka odboru bytove politiky MMR CR

Ing. Helena Cizkova, PhD., sekce zahranicnich vazeb MZP CR

JUDr. Jiri Hlavacek, sekce zahranicnich vazeb MZP CR

Jan Kara, zastupce Staleho predstavitele CR pri OSN

Dr. Fischer

Dr. Hejna

Ing. Hruby

Dr. Jaburkova

Poradci delegace jsou:

Jan Kavan, predseda 57. Valneho shromazdeni OSN

Ing. Jana Simonova, Zastupkyne vedouci kancelare predsedy 57. Valneho shromazdeni OSN

Dr. Helena Opolecka, Vedouci kancelare predsedy 57. Valneho shromazdeni OSN

Za nevladni neziskove organizace:

Prof. Ing. Jiri Niederle, DrSc., Fyzikalni ustav AV CR

PhDr. Ivan Rynda, Spolecnost pro trvale udrzitelny zivot

Ing. Zuzana Drhova, Zeleny kruh

Mgr. Petr Lebeda, Studentske forum 2000

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down